Všímáme si
Civilizaci určují (dostupné) materiály. Své o nich ví i v nově otevřeném labu v Kodani
Nejsou všechny ty řeči o důležitosti materiálu jen nafouklá bublina? Jsou materiálové knihovny k něčemu dobré? Koho potřebujeme, aby vznikl inovativní materiál nebo řešení? Je environmentální šetrnost jen trend? Odpovědi na tyto otázky vykrystalizovaly ve středu 28. ledna během panelové diskuse, která se odehrála během otevření nového prostoru pro materiály v Kodani. Nový Material Design Lab při KEA Copenhagen school of Design and Technology stojí za pozornost.
-
Civilizaci určují (dostupné) materiály. Své o nich ví i v nově otevřeném labu v Kodani
-
Část Material Labu s knihovnou materiálů od Material Connexion
-
Knihovna materiálů fyzicky
-
Do nitra materiálů virtuálně
-
Slavností otevření materiálového centra se neobešlo bez ohně
-
V knihovně pražském Břevnově se můžete nově pokochat například silikonovou strukturou.
-
Díky svým vlastnostem se může hodit pro sportovní oblečení nebo obuv.
Jak k inovativnímu řešení či materiálu dospět? Mark Miodownik si myslí, že je potřeba spolupracovat v týmech, které tvoří odborníci z různých profesí, a mít prostor k setkávání. Jako dobré příklady uvedl domovský Maker Space v Institute of Making nebo nově otevřený prostor v KEA v Kodani. „Na takových místech se vytvoří ideální prostředí pro uvolnění kreativity a tříbení názorů,“ vidí situaci. V Kodaňské škole designu a technologií KEA (obdoba naší vyšší odborné školy, nebo učňovského vzdělávání) slouží k uvolnění tvůrčích sil část Material design Labu, která je vybavena 3D tiskárnou, pecemi, sporáky, pracovním stolem a několika dalšími přístroji. Studenti zde mohou experimentovat s výrobou vlastních materiálů.
V labu byly k vidění i objekty vznikající lepením přízí ze starých džín.
Výrobu polymeru z mléka a vinného octa si můžete vyzkoušet ve vlastní kuchyni. Jednoduše zahřejete mléko na šedesát stupňů Celsia a přidáte ocet. Vzniklá sraženina je primitivní polymerní hmota připomínající galatit, narozdíl od něj je ale rozpustná ve vodě. V domácích podmínkách ji můžete obarvit například odvarem z červené řepy.
Kodaňský prostor je vybaven i souborem základních vzorků materiálů a informací, které pomohou k pochopení jejich podstaty. Právě v takzvaném BOXu se dozvíte, jak a z čeho vznikají polymery nebo jaký je rozdíl mezi jednotlivými běžně používanými textilními vlákny. Na všechny materiály si můžete sáhnout a prověřit jejich vlastnosti.
Tak zvaný BOX obsahuje vědění o materiálech v kostce.
V materiálové knihovně naleznete i 3D tisk lidské ruky.
Ke správnému materiálovému večírku patří i materiálový raut – je libo jednohubku z dehydrované červené řepy s mořskou řasou?
Ačkoliv má KEA v porovnání s naší pražskou knihovnou matériO daleko větší prostory, k mému milému překvapení máme leccos společné. V Praze i Kodani najdete on-line databázi s tisícovkami materiálů a případovými studiemi, knihovnu knih, výstavní prostor a samozřejmě knihovnu materiálů s nejnovějšími vzorky. Některé z nich jsme si s kolegy v Kodani vyměnili. V Praze tak máme nově fólii s holografickým efektem, která má značnou hloubku efektu. Je vhodná například pro obalový design, který má na sebe strhnout pozornost. Dovezla jsem i podtácky s hydrofilním a hydrofobním inkoustem, který při styku s vodou vyjeví skrytý nápis – mohou sloužit například k hospodským hrám. Fascinující je i silikonová origami struktura, jejíž systém lze rozpracovat do designu, který tlumí nárazy, může se hodit pro sportovní oblečení nebo obuv. Chcete si je osahat na vlastní kůži? Přijďte na Břevnov.
4. 2. 2015 text: Anna Špuláková Beránková, hlavní konzultantka matériO Prague, foto: Lucie Hlavsová a KEA, Copenhagen school of Design and Technology
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme