CZ / ENG

Všímáme si

Hi-tech umělá slezina čistí krev

Vědci vyvinuli hi-tech metodu, jak zbavit tělo systémové infekce, i když je třeba jejím původcem neznámý patogen. Důmyslné zařízení inspirované slezinou dovede dostat z krve lecjaký neřád, od zlé escherichie až po ebolu.

Hi-tech umělá slezina čistí krev
Zavřít Tkáň sleziny pod mikroskopem (zdroj: Nephron, CC BY-SA 3.0)

Infekce krve bývají velmi obtížně léčitelné a mohou způsobit celkovou otravu, sepsi a často fatální úder vlastního imunitního systému. Ve více než polovině případů lékaři nedovedou určit původce infekce, která vyvolala sepsi a tak nasazují širokospektrální antibiotika. Ta ale často nadělají v těle paseku a významně přispívají k rozvoji rezistence vůči antibiotikům u bakterií.

Zajímavé řešení podobných kritických stavů teď nabízí tým Wyssova institutu pro biologicky inspirované inženýrství v Bostonu, který vede bioinženýr Donald Ingber. Vytvořili tam umělou bioslezinu, která umí zdatně vyčistit krev.

Jejich zařízení používá upravenou verzi manózu vázajícího lektinu (MBL), lidský protein podílející se na vrozené imunitní obraně. MBL se váže na molekuly cukrů z povrchu více než devadesáti různých bakterií, virů a hub, stejně jako na toxiny z mrtvých bakterií, které dovedou vytočit imunitní systém k nepříčetnosti a rozpoutat pořádnou sepsi.

Základ nové technologie spočívá v tom, že Ingber a spol. potáhli lektinem MBL povrch magnetických nanokuliček. Když se čištěná krev dostane do biosleziny, tak proteče záplavou těchto nanokuliček, které se naváží na většinu možných patogenů v krvi. Následně nanokuličky i s nalepenými patogeny vyloví z krve magnet a vyčištěná krev se může vrátit zpátky k pacientovi. Geniální a prosté!

 

text: Stanislav Mihulka

Publikováno se souhlasem Gate2Biotech.

22. 9. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.