CZ / ENG

Všímáme si

Misky a brýle vyrobené uprostřed pouště

„Před čtyřmi lety jsem si sbalil své první solární zařízení do kufru a vydal jsem se do saharské pouště,” popisuje Markus Kayser začátek svého výzkumu experimetnálního 3D tisku. Od té doby se zabývá možnostmi udržitelné pouštní výroby. Má k dispozici dostatek materiálu i neomezené množství energie. Využívá totiž jeho nejefektivnější zdroj - slunce. Kayser propojuje umění, vědu a nové technologie. Nabízí také jednu z možných odpovědí na řešení  našeho aktuálního problému nadměrné spotřeby energie a nedostatku surovin při výrobě.

Misky a brýle vyrobené uprostřed pouště

Markus Kayser se svým přístrojem Solar Sinter v saharské poušti.

Na newyorské výstavě Intimate Science představil Markus Kayser své dva projekty, pouštní 3D tiskárnu Solar Sinter a jednoduchý laser Sun Cutter. Návštěvníci měli možnost sledovat průběh Kayserových pokusů promítaných na zdech galerie a zároveň si zblízka prohlídnout oba přístroje i výsledky jeho práce.

Podstatu pouště tvoří slunce a písek. První nabízí energetický zdroj obrovského potenciálu, druhý zase téměř neomezené množství oxidu křemičitého.

Sypký písek se nejdříve zahřeje na teplotu tání a poté zchladí, čímž dochází k přeměně v pevnou sklovitou hmotu. Na stejném principu (proces slinování) funguje i 3D tisk.

Předměty z Kayserovy pouštní tiskárny. 

Sun Cutter je zjednodušená verze laseru, která je po technické i energetické stránce velmi nenáročná. Sluneční světlo se zaměřuje do silného paprsku pomocí čočky, což umožňuje vyříznout předem naprogramované tvary z překližky, papíru či kartonu. 

Přímé záření slunce je možné využít například k výrobě jednoduchých slunečních brýlí, každý kus je originál. 

Markus Kayser, původem německý vědec a umělec (*1983), se zabývá průzkumem hybridních řešení kombinujících přírodní energii a technologie, která by do budoucna mohla znamenat zásadní změnu výrobních postupů. Na londýnské Royal College of Art vystudoval 3D design a design nábytku. Kaysera u jednotlivých předmětů nezajímá jen jejich využití, ale hlavně příběh a experiment. V roce 2011 si v Londýně otevřel vlastní studio. V současné době se podílí na výzkumném projektu Mediated Matter Group na Massachusetts Institute of Technology ve Spojených státech.

Svou práci Marcus Kayser vystavoval v různých galeriích po celém světě, naposledy letos na jaře v Sheila C. Johnson Design Center na newyorské Parsons The New School for Design. Na putovní výstavě Intimate Science tam kromě Kaysera svou práci představili také Philip Ross (o jehož architektuře z hub už jsme psali), Allison Kudla či japonské studio BCL.

Markus Kayser - Solar Sinter Project from Markus Kayser on Vimeo.

 

text a foto: Kateřina Hendrychová, foto: markuskayser.com

19. 5. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.