CZ / ENG

Všímáme si

Inovativní materiály nejen pro retail

Hledáte nápadité materiály pro maloobchodní prostory, které váš interiér oživí a současně se vyrábějí z recyklovaných materiálů nebo obnovitelných zdrojů? Knihovna materiálů matériO’ Prague přináší pár zajímavých materiálových tipů, které mohou při navrhování retailového prostoru inspirovat.

Inovativní materiály nejen pro retail

Text a fotografie: Charlota Prášková 


Obklady z kůže a přírodního latexu

Jedním ze zajímavých příkladů materiálu obkladů v interiéru je materiál Recycled Leather, který využívá odpad z italské kožedělné výroby (60% kůže a 40 % přírodní latex). Jeho žebrovaný vzor doplňuje estetiku o akustické vlastnosti. Podkladový materiál je vyroben z juty. Materiál byl použit například v interiérech Silo Restaurant v Londýně či studiem Framework v pařížských kancelářích Everest. Vzorky materiálu Recycled Leather od společnosti Buxkin naleznete v knihovně materiálů matériO’ Prague.

Desky z kartonu

Deskové materiály, jejichž zdrojem jsou nápojové kartony (krabice od džusů, mléka a dalších výrobků), vyrábí česká firma Packwall. Desky jsou dostupné v několika provedeních. Pro interiér jsou svým vzhledem zajímavé zejména desky Packwall Design, které mají z rubu kartonový papír. Líc pokrývá průhledná krycí vrstva, takže rozemletý nápojový karton tvoří dekor desky. Varianta Packwall Design Panel má průhlednou krycí vrstvu z rubu i líce, rozemletý karton je tak vidět z obou stran. Tento materiál byl použit například v prodejně Freshlabels v Praze na Letné či při rekonstrukci bytu pro výtvarníka Jana Bártu. Za návrhem stojí pražské studio Papundekl architekti.

Akustické panely z přírodních materiálů

I akustické panely mohou být vyrobeny z čistě přírodních materiálů. Například panely BAUX Pulp Panels používají pro výrobu čistě přírodní materiály – otruby, škrob a celulózu. Celulóza pochází ze stromů z udržitelného lesního hospodářství s FSC certifikací. Výrobní postup panelů se podobá výrobě papíru. V rámci Stockholm Design Weeku firma představila akustické panely BAUX Acoustic Pulp inspirované skládaným papírem ve 3 vzorech: Origami Pulse, Origami Energy a Origami Sense. Vzorky těchto akustických panelů také naleznete v knihovně materiálů matériO’ Prague.

 

BAUX Acoustic Pulp Panels. Foto: BAUX

Materiál z odpadu

Biokompozit Nabasco 9010 kombinuje přírodní vlákna nebo jiná plniva z odpadních toků s kyselinou polymléčnou (PLA). Firma používá široké spektrum odpadních zdrojů jako jsou drcené střešní tašky, textilní odpad nebo odpadní celulóza. Využití nacházejí i pro recyklovanou celulózu z toaletního papíru s názvem Recell. Pracují i s variantami materiálu, které pocházejí z obnovitelných zdrojů (rákos, konopí). Materiál je dostupný ve formě desek, ale lze ho i formovat. Díky své variabilitě a minimalistickému vzhledu je Nabasco 9010 zajímavým materiálem pro obchodní prostory. Využití však nachází i v exteriéru, například jako obklad dveří nebo 3D fasádní panel s širokou škálou barev (v protipožární variantě).

Nabasco 9010, Foto: Nabasco


Charlota Prášková

Je studentkou interiérového designu. Obor studuje již 6 rokem. Působila jako stážistka v knihovně materiálů matériO’ Prague. Pracuje na své závěrečné práci na téma Retail. 

26. 4. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.