CZ / ENG

Všímáme si

Jedy, brouci a iluze na talíři. Co jíme a proč?

Ať už se zaměřujeme na přímé důsledky konzumace běžně dostupných potravin na naše zdraví nebo se podíváme do zákulisí míst, kde takové potraviny vznikají, pohled je často neveselý. Země na talíři, festival filmů na téma zodpovědnějšího nakládání se zdroji a udržitelnějšího potravinového systému, pomáhá šířit alarmující zprávy o současnosti stejně jako nadějné alternativy a vyhlídky. Začíná 21. září. Promítání proběhne v Praze, Olomouci a Ostravě. 

Jedy, brouci a iluze na talíři. Co jíme a proč?

Letošní ročník festivalu upozorňuje na neudržitelnou iluzi dostatku. „Přírodní zdroje, které dokáže za jeden rok planeta obnovit, vyčerpáváme v srpnu, rozsáhlé pohádkové lány jedné plodiny jsou pro půdu a biodiverzitu naopak devastující a supermarkety navozující pocit blízkosti k potravinám úspěšně zastírají fakt, že jsme stále více odosobněni od jejich produkce,“ jmenují organizátorky festivalu Linda Gandalovičová a Barbora Kebová jen několik z mnoha hrozeb.

Program představí snímek Koloběh jedů (Circle of Poison), který ukazuje důsledky intenzivní zemědělské produkce, jež nejsou Američanům a koneckonců ani Evropanům příliš na očích. Zákaz používání prokazatelně škodlivých a jedovatých pesticidů a chemikálií jen pro určité oblasti světa není v dnešním globalizovaném světě přiměřeným řešením. Když se jejich výroba a distribuce přesune do jiných částí světa, vrátí se nám na talíř v dovážených potravinách. Po cestě zároveň nadělají katastrofické škody na zdraví a životním prostředí lidí žijících v inkriminovaných částech světa.

Alternativní přístup ukazuje další film Sustainable: Potraviny v jiném světle. Tento snímek zprostředkovává zkušenost jednoho zodpovědného farmáře ve čtyřech ročních obdobích a hledá hodnotu jeho udržitelných zemědělských praktik ze společenského i ekonomického hlediska. Zajímavé je srovnání takové zkušenosti s nedávno zveřejněným snímkem Selský rozum, který se částečně věnuje stejnému tématu v našich konkrétních podmínkách. „Na festival se snažíme přinášet v české premiéře zejména zahraniční snímky, které by se jinak na plátna českých kin nedostaly. Selský rozum je možné najít na mnoha jiných promítáních i na internetu,“ odpovídá Barbora Kebová na dotaz, proč není tento snímek na programu.

Festival mapuje i alternativní přístupy ke stravování – láká na film Vítej brouku, dokumentující rostoucí oblibu a dopady konzumace hmyzu v západním světě. Snímky z Etiopie a Jižní Ameriky ukazují bezmoc zemí třetího světa v boji proti obřím nadnárodním firmám s téměř absolutní mocí.  

Celovečerní snímek Mrtví osli se hyen nebojí odkrývá pomocí investigativní žurnalistiky příběh honu za novým zlatem – zemědělskou půdou. Filmaři se setkávají s investory, úředníky, rozvojovými pracovníky, vystěhovanými zemědělci i pronásledovanými novináři a ukazují, jaký mají zábory půdy vliv na životy místních lidí.

„Podle reakcí diváků se filmy loňského festivalu velmi líbily, mnohým z nich poskytly doposud neznámé informace, a troufáme si tvrdit, že i změnily jejich náhled na svět a možná trošku i životní styl,“ shrnuje Kebová ohlasy z minulého ročníku. „Zároveň jsme zaznamenali zvýšený zájem o pořádání Ozvěn festivalu – menších veřejných promítání v Praze i v regionech. Takže se filmy a témata díky festivalu aktivně šíří dál,“ dodává s tím, že do českých kin jako první přivezli i snímek Plastic Ocean, který upozorňuje na globální problém znečištění našich oceánů. Letos bude z podobného ranku k vidění dokument Ryba, kterou jím. K vodnímu živlu se obrací i tvůrci snímku Děkujeme za déšť.

V minulých letech se na festivalu Země na talíři objevilo například ožehavé téma palmové oleje, které později vstoupilo do obecnějšího povědomí. Ne všechny zprávy jsou však negativní a v každé hrozbě lze zároveň spatřit naději a možnosti, jak situace zlepšit. To si dává za cíl celý festival i jeho pořadatelé, nezávislé analytické centrum Glopolis. Díky dalším organizacím a jednotlivcům se festival prostřednictvím regionálních promítání a doprovodných akcí šíří po celé České republice. Zapojit se může každý třeba tím, že zorganizuje promítání nebo debatu ve svém okolí. Filmy s titulky dostane zapůjčené zdarma, festival Země na talíři poskytuje i další materiály k tématům a podporu při propagaci akcí.

 

Text: Kateřina Zvelebilová, Ilustrační foto: Taja Spassková

 

19. 9. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Nový ročník festivalu redakce 8.6.2018 11:04

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.