Všímáme si
Kapesní doušek vody Ooho!
Dostanou festivaly, maratony, party i vodní bitvy nový rozměr skrze měkké želatinové kapsle Ooho!? Kapsle připomíná velkou kapku vody nebo prsní implantát. Po prokousnutí vypustí doušek vody. Recept na výrobu tohoto extravagantního doušku pod volnou licencí Creative Commons.
Designér Rodrigo García Gonzáles, který stál u vzniku tohoto projektu, pracuje na podobných projektech už pár let. V roce 2013 vytvořil například prototyp vodního balonu nesoucího příznačný název Vamos, který vodu přepravoval do míst, kde je o ni nouze. Díky sluneční energii se v balonu vytvořila pára, párou nadnášený balon rozpohyboval vítr a pára na stěnách pak postupně opět zkondenzovala. Futuristická vize pracuje s balonem, který by byl na délku jen o něco málo menší než známá vzducholoď LZ-129 Hindenburg. A létal by s vodou všude tam, kde je potřeba.
Na rozdíl od projektu Vamos, projekt Ooho! u vize nezůstal. Pierre Paslier, Guillaume Couche a Rodrigo García González, studenti Royal College lof Art a Imperial College of London, založili Skipping Rocks Lab a pro Ooho! za tři dny vybrali přes CrowdCube celkem 836 750 liber, více než dvojnásobek plánované částky. V roce 2014 vyhrál Ooho! ocenění LEXUS DESIGN AWARD.
Jedlé kapsle s vodou nejvíce připomínají žloutek, jejich obsah chrání tenká poměrně pevná blána, ale stačí ji propíchnout a obsah vyteče ven. Tekutinu uvnitř chrání tenká blána, která je dostatečně pevná pro transport, ale stačí ji propíchnout a obsah vyteče ven. Blána Ooho! je přírodní, jedlá a kompostovatelná. Anglická Wikipedie uvádí, že jeden kousek vyjde zhruba na dva centy. Jedlý obal vzniká takzvanou přímou sférifikací, kdy se alginát sodný (gelovací roztok) mixuje se zvolenou tekutinou – nevhodné jsou kyselé tekutiny, které zpomalují průběh reakce. Alkohol nebo džus ale fungují bez problému. Směs se nechá odstát, aby zmizely vytvořené bublinky. Podle autorů projektu má ideální kapsle objem jedno, dvou doušků.
S podobným principem zapouzdření tekutiny se setkáváme například při výrobě umělého kaviáru nebo barevných bublinek v ledových čajích. Méně tradiční způsob se pak rozvinul v molekulární gastronomii při přípravě pokrmů připomínajících jídlo z jiného světa. YouTube je plný nejrůznějších videí s pokusy a návody v duchu „CIY-cook it yourself“, na kterých lidé zkouší sférifikaci v domácích podmínkách. Praktická poznámka: pokud se na podobný pokus doma taky chystáte, nevylévejte zbytek želatinové tekutiny do odpadu, můžete si snadno ucpat trubky.
Alginát sodný neboli E 401 je přírodní extrakt z hnědé řasy; využívá se jako stabilizátor, zahušťovadlo a želírující látka. Přidává se do zmrzlin, mražených dezertů, jogurtů, polev, džemů, do krémů, majonéz, nízkotučných dresinků a k potírání koláčů a dalších sladkých pekařských výrobků. Není vhodný pro malé děti a alergiky, může způsobovat alergie. Při pozření většího množství brání vstřebávání některých živin, nadýmá a má projímavé účinky.
Další přísadou je Clorur – chlorid vápenatý (E509). Vyskytuje se v přírodě, ale dá se vyrobit také v laboratoři – reakcí uhličitanu vápenatého a kyseliny chlorovodíkové. Upravuje pH, jedná se o bezpečnou látku, povolenou v celé EU i USA. Je hojně využívána v potravinářství, žádoucím zpsůbem totiž ovlivňuje trvanlivost a například i barvu potravin. Setkáme se s ní v zeleninových konzervách, tofu, olivách plněných paprikovou pastou, klobásách, energetických nápojích, sýru, kde napomáhá jeho srážení, a najdeme ji také jako doplněk obohacující potraviny o vápník. Ve výjimečných případech může vyvolat žaludeční nebo srdeční potíže.
Ukazuje se však, že vnější dvojitá vrstva Ooho! je velmi křehká, nakonec bude zřejmě nutné vodnaté koule kvůli transport přeci jen nějak zabalit. Firma Skipping Rocks Lab plánuje kapsle vyrábět přímo na místě spotřeby; například na závodech, při maratonech, festivalech, ale i v kavárnách.
Text: Tereza Anderlová, Zdroj úvodní foto: www.verkleedpret.com, Aktualizováno (TL)
26. 4. 2017
Aktuálně
► Webinář: Textil a zdravý interiér
► Čestmír Suška & Daniel Suška: Propojení
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
13. 9. 16:56
lTzpeQGAoWajnyEd
iJoZxyEU - Reborn design 2024: Puky proti molům, rostoucí květináč i kritické video