Všímáme si
Materiály zrají, vyrazte na ryby s mrkví
Přichází léto a česká knihovna materiálů na pražském Břevnově nabízí výběr opravdu vyzrálých materiálů ze sadů a plantáží po celém světě. Koho by napadlo, že z mrkve lze vytvořit velice pevné vlákno, které se už nyní používá pro výrobu rybářských prutů? A víte, že plast může vonět po citrónech? S exotickou lufou jste se nejspíš setkali ve formě mycí houby, možná jste však netušili, že se jedná o zeleninu, která se běžně konzumuje.
Lufa je rod tropických popínajících se dřevin, jejichž plodem je tykev připomínající velkou fazoli. Mladé plody lze sníst, starší se suší a vyrábí se z nich přírodní houby, které následně slouží k mytí nádobí či při péči o pokožku. V Paraguayi z exotické lufy, recyklovaných plastů a jiných rostlinných produktů vyrábí desky, které se využívají při výrobě nábytku.
Sakura neboli třešeň sargentova je známá zejména svými bílými a později růžovějícími květy, kterými je zjara dokonale obalena. Její kůra nabízí po opracování patřičný lesk a na dotek velmi jemný povrch. Může pokrývat povrchy talířů, misek a dalšího nádobí pro stolování. Materiál je tenký, flexibilní a vhodný například pro potažení kůží či látkou.
Je to plast, který nejen dobře vypadá, ale i krásně voní. Velkou škálu aromat lze přidat do gumové směsi a provonět tak okolí citronem, vanilkou, jahodami či borovým dřevem. Plast je extrémně odolný, odpuzuje vodu a je dostupný v mnoha barvách. Spojením gumového povlaku s textilií zajištuje vysoký komfort pro sportovní obuv.
Vysokopevnostní biovlákno je vyrobené z degradované mrkve. Z hlediska tuhosti může klidně soupeřit s vlákny uhlíkovými. Svou váhou a pevností najde široké uplatnění například v leteckém či lodním průmyslu. Materiál je z 80% tvořen mrkví a z 20% karbonovými vlákny. V budoucnu se počítá se 100% zastoupením zeleniny, mrkev ale mohou nahradit i jiné druhy zeleniny.
Na přírodních produktech je založené i velmi jemné transparentní mikrovlákno. Na dotek připomíná povrch broskve, což vzbuzuje pocit komfortu, hebkosti a bezpečí. Využití najde při tvorbě dekorací, obalových produktů či při vazbě knih. Jen pohladit.
Doplňující informace o materiálech a jejich využití se můžete dozvědět v knihovně matériO.
text: Jan Petrš, foto: databáze matériO, carrotmuseum.co.uk, uniflockage.com
25. 6. 2014
Aktuálně
► Landscape festival - pražská nádraží nevyužitá 21. 6. - 2. 10. 2022
► Christiane Löhr poprvé v Čechách - od 16. 6. 2022 v Domě umění města České Budějovice
► Plán B - výstava na veřejných prostranstvích Litomyšle (12. 6. – 31. 8. 2022)
► Magické aktuality. Vzpoura lenochodů. Michaela Černická / Jiří Černický (3. 6. – 25. 9. 2022)
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 6. 09:37
Dobrý den, Michaeli, za kontakt budeme rádi. (Klidně pošlete na ...
Valérie - DUNGSE, budoucnost z výkalů
15. 5. 11:42
Dobrý den, děkuji za zajímavý článek, je škoda, že se stejně systémově nepostupuje i ...
Michael Rada - Budoucnost začíná v době kamenné
15. 5. 11:22
Děkuji za zajímavý článek. v lo%nském roce jsem se dozvěděl o nátěru z kravské moči, ...
Michael Rada - DUNGSE, budoucnost z výkalů