CZ / ENG

Všímáme si

Materiály zrají, vyrazte na ryby s mrkví

Přichází léto a česká knihovna materiálů na pražském Břevnově nabízí výběr opravdu vyzrálých materiálů ze sadů a plantáží po celém světě. Koho by napadlo, že z mrkve lze vytvořit velice pevné vlákno, které se už nyní používá pro výrobu rybářských prutů? A víte, že plast může vonět po citrónech? S exotickou lufou jste se nejspíš setkali ve formě mycí houby, možná jste však netušili, že se jedná o zeleninu, která se běžně konzumuje. 

Materiály zrají, vyrazte na ryby s mrkví

Lufa je rod tropických popínajících se dřevin, jejichž plodem je tykev připomínající velkou fazoli. Mladé plody lze sníst, starší se suší a vyrábí se z nich přírodní houby, které následně slouží k mytí nádobí či při péči o pokožku. V Paraguayi z exotické lufy, recyklovaných plastů a jiných rostlinných produktů vyrábí desky, které se využívají při výrobě nábytku.

 

Sakura neboli třešeň sargentova je známá zejména svými bílými a později růžovějícími květy, kterými je zjara dokonale obalena. Její kůra nabízí po opracování patřičný lesk a na dotek velmi jemný povrch. Může pokrývat povrchy talířů, misek a dalšího nádobí pro stolování. Materiál je tenký, flexibilní a vhodný například pro potažení kůží či látkou.

 

Je to plast, který nejen dobře vypadá, ale i krásně voní. Velkou škálu aromat lze přidat do gumové směsi a provonět tak okolí citronem, vanilkou, jahodami či borovým dřevem. Plast je extrémně odolný, odpuzuje vodu a je dostupný v mnoha barvách. Spojením gumového povlaku s textilií zajištuje vysoký komfort pro sportovní obuv.

 

Vysokopevnostní biovlákno je vyrobené z degradované mrkve. Z hlediska tuhosti může klidně soupeřit s vlákny uhlíkovými. Svou váhou a pevností najde široké uplatnění například v leteckém či lodním průmyslu. Materiál je z 80% tvořen mrkví a z 20% karbonovými vlákny. V budoucnu se počítá se 100% zastoupením zeleniny, mrkev ale mohou nahradit i jiné druhy zeleniny.

 

Na přírodních produktech je založené i velmi jemné transparentní mikrovlákno. Na dotek připomíná povrch broskve, což vzbuzuje pocit komfortu, hebkosti a bezpečí. Využití najde při tvorbě dekorací, obalových produktů či při vazbě knih. Jen pohladit.

 

Doplňující informace o materiálech a jejich využití se můžete dozvědět v knihovně matériO.

text: Jan Petrš, foto: databáze matériO, carrotmuseum.co.uk, uniflockage.com

25. 6. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.