CZ / ENG

Všímáme si

Monumentální síť, světelný tunel a humanoidi v Praze – festival SIGNAL začíná

Dny se krátí a v Praze dnes začíná festival světla. Trvat bude do 18. října. Ve městě se objeví tři velkoformátové videomappingy, třináct světelných a pět interaktivních instalací. Třetí ročník festivalu SIGNAL začíná ve čtvrtek 15. 10. 2015 v sedm hodin večer na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

Monumentální síť, světelný tunel a humanoidi v Praze – festival SIGNAL začíná

Očekávaným hitem je 360° sférická projekce Nimbes z dílny francouzského umělce Joanieho Lemerciera promítaná na vnitřek festivalového Dómu na Klárově. Vstupenky na projekci jsou k dostání na místě za 190 Kč. „Světelná instalace Nimbes je jednou z nejočekávanějších instalací letošního ročníku. Kapacita SIGNAL Dómu je však omezena na 250 osob a projekce bude spouštěna každých 45 minut. Tuto instalaci bude mít možnost vidět během festivalu zhruba deset tisíc návštěvníků. Z tohoto důvodu jsme zavedli pro Nimbes na festivalu úplně poprvé vstupné,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.

K řece zavítá umělkyně Janet Echelman, která zavěsí téměř tunovou světelnou síť nad náměstí Jana Palacha. Tvar sítě vznikl na základě data setu z měření výšky vln, které vznikaly v oceánu během zemětřesení v Chile v roce 2010.  Echelman začala používat neobvyklé materiály jako jsou rybářské sítě díky setkání s indickými rybáři. Umělkyně kombinuje tradiční řemeslo s moderními technologiemi.

Interaktivní světelná a zvuková struktura Resonant od francouzského umělce, známého pod pseudonymem Nohista, bude svítit uvnitř bývalého Stalinova pomníku na Letné. Uvnitř temného tunelu mohou návštěvníci světelné efekty ovládat vlastním hlasem.

Turecká skupina OUCHHH pomocí abstraktních prvků a algoritmů transformuje Letohrádek Kinských do podoby parametrické architektury. Velkoformátový videomapping uvidí ten, kdo si koupí či přinese „3D brýle“. Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru letos rozzáří maďarský umělec a průkopník videomappingu působící pod pseudonymem Bordos Artworks. Jeho projekce Escape oživí na stěnách svatostánku světelné humanoidy. Budete se bát?

Rozjitřené smysly možná uklidní powerpointové prezentace. Pořadatelé totiž letos připravili i doprovodný program v podobě páteční konference Signal Future Forum, kde proběhne diskuse na téma kulturních a kreativních průmyslů. Setkání politických představitelů, ředitelů kulturních institucí, včetně ředitele festivalu SIGNAL a umělkyně Janet Echelman. Konferenci bude v přímém přenosu na svých stránkách vysílat České televize.

Blíže k samotným tvůrcům stojí vzdělávací platforma Transmit. Účastníci se během pátku a soboty v klubu NoD zaměří na vzdělávání v oblasti digitální kultury, umění a nových technologií. V sobotu vystoupí například vynálezce nepotřebných věcí Niklas Roy. O chvíli později promluví Denisa Kera o tom, kterak spojit práci designéra s pohledem filozofa. Následovat bude instruktáž pražské skupiny Cancel, která vysvětlí, jak přetavit text či jiný soubor dat do omáčky. Hudební večery se odehrají v klubu NEON. Do metropole přijede například německý producent René Pawlowitz alias Shed.

V pražských ulicích se v rámci programu ukáže i společnost Preciosa, která ve spolupráci se studiem VACEK&SMID vystaví na piazzettě Národního divadla kostky z mačkárenských tyčí z dílen Preciosa Ornela. Skleněné tyče se tradičně používají k výrobě skleněných perlí a bižuterních kamenů. Čeští skláři v tomto případě přetavili tyče do nových forem spolu s designéry Janem Vackem a Martinem Šmídem. Mercedes-Benz přizval českou skupinu R/FRM, která na Kampě připravuje projekci nabízející možnost ladit křivky automobilů.

Společnost Intel představí skrze instalaci Faces, kterou vytvořilo uskupení 3dsense, technologii RealSense – na Šítkovskou věž se budou promítat 3D modely hlav návštěvníků.

„Festival je financován z institucionálních zdrojů. Jeho spolupořadatelem je Hlavní město Praha a významnou část tvoří i partnerství s komerčními subjekty. I přesto jsme se dostali na hranici svých možností, a jsme proto nuceni požádat o podporu i návštěvníky, pro které byl dosud festival zcela zdarma,“ vysvětluje Martin Pošta. Festival je možné podpořit zakoupením odměny na startovac.cz, kde probíhá sbírka na podporu akce, nebo zasláním prémiové SMS – pomyslné vstupenky na festival.

15. 10. 2015 Text: Tereza Lišková, zdroj foto: SIGNAL, R/FRM

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.