Všímáme si
Mysleme na naše děti a zachraňme jejich budoucnost, volají organizátorky protestního pochodu za klima
Vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí oxidu uhličitého nebo spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života. To jsou tři z pěti hlavních požadavků, které chtějí organizátorky protestu Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí! předat vládě ČR. Pochod se uskuteční v neděli 12. května. V Praze se bude začínat na náměstí Václava Havla a připojit se mohou všichni, nejen současní či budoucí rodiče. Další tuzemské pochody se uskuteční v Brně a Ostravě.
-
Mysleme na naše děti a zachraňme jejich budoucnost, volají organizátorky protestního pochodu za klima
Text: Michala Bradová • Ilustrční foto: Francisco Colín Varela, Flickr, 2019 Fridays For Future, CC BY 2.0
Protestní pochod se koná v reakci na probíhající klimatické změny a hlavně v souvislosti s nezájmem českých politiků a velkých společností situaci řešit. Má upozornit na vyjádření expertů a expertek, podle nichž prožíváme citelné známky rychlých změn klimatu. Vlny letních veder, sucha, nedostatek vody, degradace zemědělské půdy, lesů a přírodních ekosystémů, znečištěné ovzduší, které musíme denně dýchat a které se podepisuje na zdraví dětí. Pochod má zároveň podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají páteční školní stávky Fridays For Future (nejbližší se uskuteční 3. května 2019), jež vznikly v reakci na nedostatečné mezinárodní úsilí v boji za zmírnění změn klimatu. Inspirací pro uspořádání nedělního protestu je britské hnutí Mothers rise up! a akce Mothers‘ Climate March, která projde na Den matek Londýnem.
„Individuální aktivita je sice důležitá, nicméně zdaleka nestačí. Za udržitelnost našeho života je zodpovědný každý z nás, ale zásadní kroky pro dalekosáhlé společenské a hospodářské změny spočívají na politicích a společnostech, které svou činností ničí životní prostředí na planetě Zemi – našem jediném domově. Náhradní planetu nemáme,“ říká jedna z organizátorek protestního pochodu Verica Pospíšilová Kordic a odkazuje na ústavu, z níž vyplývá naše společenská povinnost hospodařit se zdroji tak, aby byly zachovány i pro budoucí generace. Mladí lidé mají stejně jako generace předchozí právo na budoucnost a možnost těšit se ze života.
„Pochod není určen jen pro rodiče. Vítáme všechny, kdo cítí lásku k dětem a k přírodě: babičky, dědečky, tety, strejdy, chůvy, kamarády, jednotlivce, páry, které rodičovství teprve čeká, páry, které děti mít nemohou, i páry, které děti mít nechtějí. Společně můžeme dosáhnout změny. Společně musíme chránit náš ohrožený domov,“ dodává další z organizátorek Michaela Trtíková Vojtková.
Pražský pochod odstartuje v neděli 12. května 2019 ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a povede přes Újezd, Malostranské náměstí, ulice Mostecká, Josefská a Letenská až na Klárov. V jeho průběhu zazní Samba band a promluví mluvčí Fridays For Future spolu s osobnostmi, které změnily způsob života, aby pomáhaly ochraňovat klima a děti. Jednou z nich bude například Michaela Linda Thomas, zakladatelka Butterflies&Hurricanes, Rebeka Vadasová, spoluzakladatelka dětské skupiny Mamatata, dokumentaristka Apolena Rychlíková, sociolog Vojtěch Pecka, historička umění Milena Bártlová nebo Rút Kolínská, zakladatelka mateřských center. Pochod podporují organizace sdružené v Klimatické koalici, a to Greenpeace, Hnutí Duha, Frank Bold, Glopolis, Ekologický institut Veronica, Člověk v tísni, Adra, Ekumenický institut, Charita ČR, Lidé a voda a další.
Organizátorky protestu Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí! Chtějí vládě České republiky adresovat následující požadavky:
1. Uznejte hrozbu klimatického kolapsu jako významného faktoru pro budoucnost našich dětí a vyhlaste stav klimatické nouze.
2. Apelujte na konkrétní společnosti a medializujte jejich odpovědnost za stav našeho životního prostředí.
3. Učiňte co nejrychleji konkrétní praktické kroky k tomu, aby na území České republiky okamžitě začalo docházet ke snižování emisí CO2, tak aby bylo v souladu s doporučením Mezivládního panelu pro změnu klimatu, to znamená co nejrychlejší ukončení provozu uhelných elektráren a těžby uhlí, zásadní navýšení podpory obnovitelných zdrojů energie a elektromobility, vytvoření nástrojů vedoucích ke spravedlivému zdanění letecké dopravy, podpora dopravy vlakové, financování dostupných úspor energie.
4. Učiňte opatření vedoucí k lepší ochraně půdy, vody a druhové rozmanitosti české krajiny.
5. Aktivně se na mezinárodní úrovni podílejte na spravedlivém přechodu k udržitelnému způsobu života.
2. 5. 2019
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU