CZ / ENG

Všímáme si

O tajemství materiálů se nezajímají jen lidé

Čirá radost z materiálu, z dotyku, z touhy jej pochopit. „Zrak dokážeme ošálit pomocí hologramu a dokážeme vytvářet i holofonický zvuk. Naopak nedokážeme ošálit hmatový smysl, protože ten je příliš komplexní," řekl psycholog Stanislav Grof v rozhovoru pro časopis Sedmá generace. Kdy jste se naposledy dotýkali hmoty, o které jste toho příliš nevěděli?

O tajemství materiálů se nezajímají jen lidé

Děti materiálové průzkumy provádějí běžně a s notným elánem, který je obvykle postupem času opouští. „Většina materiálů se chová podle toho, jak vypadá. Málokdy se musíme dotýkat materiálů proto, abychom si potvrdili svou domněnku. Naše oči nám jsou docela dobře schopné říct, co to je," říká designérka a spoluautorka knihy Materiology Elodie Ternaux. Přečtete si, co o hmotě kolem nás říká zmíněná kniha. Podívejte se, jak jejich vlastnosti prověřují čtyřnozí obyvatelé planety.

Zatímco většina surovin se nachází v hlubinách země a musí se nákladně těžit a zpracovávat, dřevo nám s uklidňující samozřejmostí roste přímo před očima. Díky dobré dostupnosti je materiálem pro přežití, dobře izoluje, snadno se opracovává, umí zahřát.

Původně vzácný materiál, který sloužil k uchování bedlivě střežených tajemství, se dnes stal banální záležitostí. Papír svou povahou otevírá dveře do lehčího a pomíjivého trojrozměrného světa. Slouží společnosti, kde vládnou věci na jedno použití. Vyrábějí se z něj kapesníky, ale Shigeru Ban z něj umí postavit i dům.

Před dávnými časy si alchymisté nepálili prsty zbytečně. Jejich zpracovatelské pokusy o přeměnu hmoty pomohly objevit vlastnosti, které posílily všeobecné vnímání umělosti, kterou si s plasty spojujeme dodnes. Jejich okamžitá industrializace, které ale na rozdíl od jiných jiných materiálů nepředcházelo období řemeslné a manufakturní výroby, je bohužel vytlačila na okraj povědomí. Plasty se objevily bez tradice, bez doprovodu slavných osobností — mezi dvěma světovými válkami. Dnes v koperníkovském duchu napodobují svět.

Prostřednictvím polymerů (plastů) se člověk dotýká samé podstaty hmoty a různým způsobem vyjadřuje svůj vztah k přírodě a Bohu.

Kov, král mezi materiály. Dobře známé železo se na Zemi poprvé objevilo ve formě meteoritů spadlých z nebe. Francouzské slovo sidérurgue (hutnictví) odkazuje na látku, která přišla z hvězd. V minulosti bylo železo považováno za mytický materiál. Ovládnout jeho sílu bylo stejně bytostně nepředstaviltené jako nalezení svatého grálu. Podařilo se.

Pokud platí, že materiál musí být vidět, aby byla dokázána jeho existence, pak sklo obrací tento axiom naruby. Existuje, aniž by bylo vidět. Ztrácí se ve světle, zároveň nám dává příslib něčeho, co je na druhé straně. Sklo je tvrdé i křehké, vždy nad nám visí omračující a nezvratitelná hrozba rozbití.

 

na základě knihy Materiology připravila Tereza Lišková, foto: Tambako The Jaguar, Flicker, CC BY-ND 2.0, Irene Mei, Flicker, 2011, CC BY-NC-ND 2.0

25. 12. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.