CZ / ENG

Všímáme si

Odhalili útroby gramofonů. Nyní vystavují v galerii Kvalitář

Do 29. března si můžete v pražské galerii Kvalitář na Senovážném náměstí prohlédnout výstavu gramofonů rodinné firmy 440 Audio. Přehrávače se představují v roli solitérů, které v sobě snoubí kvalitní zvuk s osobitým vzhledem.

Odhalili útroby gramofonů. Nyní vystavují v galerii Kvalitář

Firmu 440 Audio založili otec a syn Jiráčkovi, kteří se dlouhodobě věnují budování poslechových aparatur. Zakázkové gramofony původně tvořily pouze doplňkový sortiment jejich práce. V posledních letech se na ně rozhodli soustředit mnohem více a gramofony prezentují pod samostatnou značkou. S tou se už mohli seznámit návštěvníci mnichovské výstavy High End nebo veletrhu CES v Las Vegas. Nyní se gramofony přesunuly z audiofilského světa do galerijního prostředí.

Na reportáž o výrobě gramofonů se můžete těšit v druhém čísle tištěných Material Times

Gramofony 440 Audio nic neskrývají, svou mechanickou funkci staví na odiv. „Konstrukce gramofonu je odhalená, kostra všech komponentů přístroje je tedy viditelná a zdůrazněná,“ popisují tvůrci gramofonů princip, díky kterému může posluchač sledovat jehlu putující v drážce desky i pohyb motorů vyvedených mimo tělo gramofonu. Pozornost přitahují také použité materiály – dřevo, kámen, tavené sklo.

Právě na materiály, z nichž jsou vyrobena těla gramofonů, kladou Jiráčkovi velký důraz. Na výstavě Gramofon jako objekt jsou k vidění i samostatně, na zdi, místo obrazů. Charakter výtvarného objektu pak nezapřou skleněné gramofony vznikající ve spolupráci se sochařem Kryštofem Rybákem. Při pohledu z jiného úhlu, při jiném světle se přehrávač desek mění před očima.

Text: Jiří Suchomel, foto: Tomáš Rubín

10. 3. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.