CZ / ENG

Všímáme si

Odhalili útroby gramofonů. Nyní vystavují v galerii Kvalitář

Do 29. března si můžete v pražské galerii Kvalitář na Senovážném náměstí prohlédnout výstavu gramofonů rodinné firmy 440 Audio. Přehrávače se představují v roli solitérů, které v sobě snoubí kvalitní zvuk s osobitým vzhledem.

Odhalili útroby gramofonů. Nyní vystavují v galerii Kvalitář

Firmu 440 Audio založili otec a syn Jiráčkovi, kteří se dlouhodobě věnují budování poslechových aparatur. Zakázkové gramofony původně tvořily pouze doplňkový sortiment jejich práce. V posledních letech se na ně rozhodli soustředit mnohem více a gramofony prezentují pod samostatnou značkou. S tou se už mohli seznámit návštěvníci mnichovské výstavy High End nebo veletrhu CES v Las Vegas. Nyní se gramofony přesunuly z audiofilského světa do galerijního prostředí.

Na reportáž o výrobě gramofonů se můžete těšit v druhém čísle tištěných Material Times

Gramofony 440 Audio nic neskrývají, svou mechanickou funkci staví na odiv. „Konstrukce gramofonu je odhalená, kostra všech komponentů přístroje je tedy viditelná a zdůrazněná,“ popisují tvůrci gramofonů princip, díky kterému může posluchač sledovat jehlu putující v drážce desky i pohyb motorů vyvedených mimo tělo gramofonu. Pozornost přitahují také použité materiály – dřevo, kámen, tavené sklo.

Právě na materiály, z nichž jsou vyrobena těla gramofonů, kladou Jiráčkovi velký důraz. Na výstavě Gramofon jako objekt jsou k vidění i samostatně, na zdi, místo obrazů. Charakter výtvarného objektu pak nezapřou skleněné gramofony vznikající ve spolupráci se sochařem Kryštofem Rybákem. Při pohledu z jiného úhlu, při jiném světle se přehrávač desek mění před očima.

Text: Jiří Suchomel, foto: Tomáš Rubín

 


► V showroomu a databázi knihovny matériO Prague najdete řadu inovativních materiálů. Chcete se s nimi seznámit? Rezervujte si termín návštěvy. Zajímají vás materiálové novinky? Přihlaste na inspirativní setkání matériO Fresh, které uskuteční ve středu 24. května. Chcete vědět víc?

10. 3. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.