CZ / ENG

Všímáme si

Sen o zahradě uprostřed města. V Singapuru pátrají po budoucnosti městských parků

„Moderní Singapur vyrostl z představy jedné veliké zahrady,“ říkají pořadatelé výstavy Garden Dreaming, kteří zároveň stojí za projektem DesignSingapore Council. Zeleň přitom opravdu leží v samotném srdci města. Je jeho přirozenou součástí. Jaké však mohou být různé inovativní přístupy k propojení města s onou novou městskou divočinou? 

 

Sen o zahradě uprostřed města. V Singapuru pátrají po budoucnosti městských parků

Text: Sára Schejbalová • Úvodní foto: DesignSingapore Council


 

Singapuru se již delší dobu přezdívá Zahradní město – jeho podobu a podobu nově vznikající a experimentální architektury do jisté míry určují právě parky a okolní výsadba. Projekt DesignSingapore Council, který dlouhodobě podporuje diskuze o moderním a udržitelném designu v jednom z nejrychleji se měnících měst světa, se rozhodl uspořádat výstavu zkoumající různé možnosti a budoucnosti městské zeleně.

Přístup města k veřejným parkům je přitom už teď příkladem dobré praxe. Jednotlivé parky v Singapuru jsou nyní propojené sítí běžeckých, cyklistických i pěších stezek nazvanou Park Connector Network. Město zároveň vybízí developery, aby do nových projektů zakomponovali i prvky zeleně, ať už v podobě „vertikálních zahrad“ nebo jiných inovativních přístupů. Jak přesně vypadají vize „Města v přírodě“? A jak toho dosáhnout?

Všechny cesty vedou do parku

Singapur k městské zeleni přistupuje jinak. To dokazuje i unikátní projekt propojených stezek. Co začalo v roce 1991 jako ambiciózní plán, jak nalákat zaneprázdněné obyvatele města na kole do přírody, je dnes komplikovaná síť běžeckých, cyklistických a pěších cest. Singapurský Park Connector Network má dnes něco přes 360 kilometrů a v budoucnu se počítá s dalším rozšiřováním celé sítě. Systém cest sahá z širšího okolí příměstských částí až do samotného centra města. Sestává z několika propojených, ale z velké části samostatných okruhů. Člověk si tak může vybrat některou z mnoha tras.

Právě díky centrálnímu systému cest je singapurský přístup k městské zeleni jedinečný. Rostliny jsou ovšem pro vysoce urbanizovaný Singapur nejen rekreační záležitostí, zároveň totiž fungují jako důležitá a šetrná zbraň v boji proti přehřátým ulicím – nevytváří tedy jen krásné kulisy pro okolní život, stávají se spíše jeho nepostradatelnou součástí.

 

Snít o zahradě

Garden Dreaming – výstava pořádaná DesignSingapore Council, která před nedávnem proběhla v galerii singapurského Národního centra designu – zkoumala různorodé současné i budoucí přístupy k městskému plánování parků a celkové propojení měst s přírodou. Na zahradu přetvořená galerie představila inovativní designové projekty, za kterými stojí různorodé zajímavé osobnosti, které tak představují svou filozofii. Jejich výzkum a vize představuje série rozhovorů, které jsou dostupné i po skončení výstavy.

 

 

Leonard Ng z Ramboll Studio Dreiseitl se ve svém vstupu zabývá starými přístupy k zahradní architektuře a biodiverzitou v čím dál tím více industrializované městské krajině. Schirin Taraz-Breinholt z WOHA Studios se zabývá otázkou vztahu přelidněného velkoměsta k městské zeleni a zkoumá, jak nejlépe a zodpovědně umožnit obyvatelům města přístup k přírodě. Yun Hye Hwang ze Státní univerzita v Singapuru se ve videu zamýšlí nad vztahem divoké přírody k městské krajině a hledá možnosti přirozeného života městských parků. V posledním videu se Goh Yu Han ze studia Salad Dressing zamýšlí nad tím, jak vytvořit soběstačný park – uzavřený systém, který by žil v souladu s okolní zástavbou. Tito čtyři designéři a architekti se v minulosti podíleli na významných projektech utvářejících současnou podobu chytrého systému Singapurských parků a městské zeleně.

 

 

V sérii rozhovorů navíc čtyři architekti sdílí své vize a představy pro lepší Singapur. Zároveň se však zamýšlí nad způsobem, kterým fungují některé z jejich realizovaných projektů a o tom, jak by se jejich poznatky daly stáhnout i na svět mimo Singapur.

„Ať už se jedná o vytváření nových představ a nápadů nebo přetváření těch stávajících řešení, design a designéři hrají důležitou a nenahraditelnou roli v utváření lepšího světa,“ myslí si Mark Wee, ředitel DesignSingapore Council. Výstava Garden Dreaming je zajímavým počinem. Ukazuje totiž, že je stále možné snít o zelenějších městech, takových, které by byly blíže přírodě i přes narůstající hustotu osídlení. A právě Singapur je pak studií v dobré praxi.

Jako vizuální pojítko výstavy vytvořilo uznávané botanické studio This Humid House divokou instalaci z rostlin a zeleně. Zakladatel studia, John Lim, se v architektuře vyzná a během zahájení výstavy mluvil mimo jiné i o způsobu, kterým se jeho studio snaží o udržitelný a férový design. This Humid House se zároveň zabývá otázkami udržitelnosti zdrojů a vztahu mezi různými ekosystémy v Signapuru a blízkém okolí.

 

 

 

20. 6. 2021

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.