Všímáme si
Speciální dům na speciálním místě – architekt Peter Zumthor se vrací do rodného kraje
Kousek od Basileje ve městě Riehen stojí soukromé muzeum moderního a současného umění Fondation Beyeler. Jeho budovu navrhl italský architekt Renzo Piano. Soutěž o návrh na rozšíření muzea nyní pro změnu vyhrál ateliér věhlasného architekta Petera Zumthora. Nová budova bude stát v parku Iselin-Weber, který se nachází, nedaleko hlavní budovy.
Švýcarský architekt má s navrhováním budov pro výstavní a muzejní účely bohaté zkušenosti. Pro Bregenz navrhl Kunsthaus, Kolín se může pyšnit arcibiskupským muzeem Kolumba, v Los Angeles chystají novou budovu galerie LACMA. Do Zumthorova portfolia patří i světoznámý lázeňský areál ve švýcarském Valsu z roku 1996. Lázně, které původně patřily obci, v roce 2012 odkoupila společnost 7132. A v jejich blízkosti se rozhodla zrealizovat velkolepou stavbu od amerického architektonického studia Morphosis. V horské obci s tisícem obyvatel tak možná i přes odpor místních a v rozporu s Zumthorovým přístupem k architektuře a krajině vyroste možná nejvyšší hotel světa.
Chystaná budova obklopená rozlehlou zahradou ve městě Riehen, které leží na opačné straně země, je tak jakýmsi symbolickým zadostiučiněním v kontextu architektova domácího prostředí. „Nebe nad Basilejí, město a jeho okolí – to je krajina mého mládí. Jsem potěšen, že tu mohu navrhnout stěžejní budovu,“ říká basilejský rodák Peter Zumthor. Návrhy nové budovy budou zveřejněny koncem letošního roku. Architekt na projektu ještě intenzivně pracuje.
V Basileji se roku 1921, dvaadvacet let před Zumthorem, narodil i Ernst Beyeler. A právě tento švýcarský sběratel umění spolu se svou ženou Hildy muzeum a nadaci před devatenácti lety založil. Oba dva mimo jiné v 70. letech stáli i zrodu mezinárodního veletrhu umění Art Basel, který s úspěchem pokračuje dodnes.
Budova muzea od Renza Piana
Dnes již zesnulí manželé v projektu muzea a nadace realizovali svůj záměr propojit lidi, přírodu, umění a architekturu v místě, kde žili. Jejich idea se nyní opět za podpory švýcarských miliardářů rozroste. Celková investice do rozšíření muzea by měla vyjít na 80 milionů švýcarských franků (téměř na dvě miliardy korun). Více než polovinu peněz se podařilo zajistit ze soukromých zdrojů. Mezi dárce patří i nadace, kterou založil švýcarský miliardář Hansjörg Wyss.
Fondation Beyeler spolupracuje i s Daros Collection, část stálé expozice muzea je složená právě z těchto rozsáhlých sbírek, za kterými stojí další švýcarský podnikatel a sběratel Stephan Schmidheiny. Jeho jméno je kromě bohulibých aktivit spojené i s azbestovou aférou společnosti Eternit. Na každý pád vše nasvědčuje tomu, že i díky jeho podpoře vyroste ve Švýcarsku další unikátní budova světového významu. Zatímco se v Riehenu za podpory tamních boháčů daří vytvářet podmínky pro realizace od věhlasných architektů, my se můžeme v Olbramovicích pokochat monstrózním příbytkem pro čapí opeřence.
23. 9. 2016 Text: Tereza Lišková, Foto: Mark Niedermann / Fondation Beyeler
Aktuálně
► Webinář: Textil a zdravý interiér
► Čestmír Suška & Daniel Suška: Propojení
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
13. 9. 16:56
lTzpeQGAoWajnyEd
iJoZxyEU - Reborn design 2024: Puky proti molům, rostoucí květináč i kritické video
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme