Všímáme si
Tištěná architektura podle SHoP. V Miami mají pavilon z bambusu a bioplastu
Pavilon s podílem bambusového prášku vznikl díky 3D tiskárně. Stroj pomocí trysky vykreslil v prostoru předem určený tvar a složil tak samonosnou konstrukci po milimetrech. Architektonický ateliér SHoP Architects za to získal na Floridě ocenění Panerai Design Miami/Visionary Award. Na přelomu listopadu a prosince byl oceněný koprodukční projekt „Flotsam & Jetsam“ k vidění na veletrhu Design Miami/2016.
Ateliér SHoP Architects přizval ke spolupráci Branch Technology a Oak Ridge National Laboratory (ORNL). První ze jmenovaných se zabývá tiskem rozměrných objektů s funkční konstrukcí. ORNL, mimo jiné zapsaná v Guinnessově knize rekordů za tisk rozměrného dílu pro Boeing 777x, dodala ateliéru punc udržitelnosti a ekologické šetrnosti díky použitému materiálu pro 3D tisk.
V peletách, které byly při tisku použity namísto obvykle používaného filamentu, má bambus 20% podíl, 80 % tvoří PLA — termoplast kyseliny polymléčné, který je vyrobený převážně ze škrobů získaných z kukuřice pěstované v USA. Za určitých podmínek je vytištěný pavilon plně biodegradabilní a materiál je i znovupoužitelný. „Tento kompozitní materiál může být v průběhu své životnosti opakovaně vytlačovaný či jinak tvarovaný a použitý i pro jiné aplikace,“ upřesňuje Soydan Ozcan, vedoucí vědecký pracovník vývoje z ORNL. Spolu se svými kolegy o materiálu hovoří jako o odvozeném z obnovitelných přírodních zdrojů – „bio-derived“. Podle pracovníků laboratoře má výsledný objekt podobné vlastnosti, jako kdyby byl ze dřeva – srovnatelný zvuk, vůni, dřevo by měl evokovat i při dotyku.
Spolu s tím dodávají, že použití tohoto materiálu nebylo bez komplikací. Tisk pavilonu trval déle, než očekávali. „PLA je kompostovatelný materiál, proč tedy přidávat i bambus, který má podle mě lepší využití? Zároveň se obecně tyto filamenty hůř tisknou, jelikož ucpávají trysky,“ dodává Jan Petrš, konzultant matériO Prague a architekt se zálibou v 3D tisku.
Bambus je v materiálu zastoupen z dvaceti procent, podobně jako u srovnatelých materiálů od jiných výrobců. Po mechanickém rozvlákňování se bambusový prášek (částečky měří v průměru 100 mikrometrů a 4 až 5 mm na délku) smíchá s PLA.
Při přípravě tisku pavilonu dodala bambus firma Sunstrand, s PLA ho smíchala společnost Techmer PM. Filament je dostupný na trhu i k dalšímu použití.
Otázkou je, zda by se pro bambus s jeho vynikajícími přirozenými vlastnostmi nenašlo i méně technologicky náročné řešení. Projekt Flotsam & Jetsam neukazuje jasný směr, kterým by se mělo stavitelství ubírat, ale využívá prozatím nestandardizované postupy a materiály. (Materiálů pro 3D tisk, které obsahují příměsi dřeva, najdeme ostatně na trhu víc.) Pavilon dokazuje, že lze úspěšně tisknout i rozměrné předměty a konstrukce. SHoP Architects si v tomto smyslu ocenění odrážející jeho progresivitu a snahu o inovace zaslouží. Naživo se ho bude po další dva roky možné dotknout v zóně Miami Design District.
Text: Jiří Jaroš, foto pavilonu: James Harris, detail materiálu: ornl.gov
3. 1. 2017
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU