CZ / ENG

Obrazem

Velké věci a design v Basileji

Nadrozměrné objekty, instalace: textil, vlna, plast, dřevo, kámen, tavené sklo, parohy, kov, bambusy, stromy, voda a vzduch v jednom doušku od tvůrců z Japonska, Jižní Ameriky a Evropy. Podívejte se na výběr toho, co přinesl letošní veletrh v Basileji.

Velké věci a design v Basileji

Mezi objekty se pohybují vlivní sběratelé, galeristé, designéři, kurátoři a kritici z celého světa. Každoročně se setkávají v Miami a Basileji na globálním fóru designu Design Miami/. Ve Švýcarsku je letos od 14. do 19. června k vidění pozoruhodná výstava Design at Large. Připravila ji kurátorka Martina Mondadori Sartogo.

 

Martina Mondadori Sartogo se narodila v Miláně v roce 1981. Je čtvrtou generací rodiny Mondadori ve správní radě vydavatelské skupiny Arnoldo Mondadori Editore. V roce 2006 v Miláně založila společnost Memoria zaměřenou na design a umění. Po třech letech se stala šéfredaktorkou časopisu Tar, jež v roce 2013 opustila. Následně založila vydavatelskou platformu pro současné umění a módu. Před dvěma lety stála u zrodu časopisu Cabana. 

„Chtěli jsme vytvořit zahradu, ve které se high-tech mísí s řemeslným umem,“ říká kurátorka, jejíž záměrem bylo přenést nespoustanou atmosféru přírody do výstavní haly od architektonického studia Herzog & de Meuron.

 

Architekt Kengo Kuma v rámci projektu Galerie Philippe Gravier vystavil pod názvem Small Nomad House pavilon. Tvoří ho konstrukce Owan, která je vyrobená z kovu s tvarovou pamětí. Těžko definovatelný tvar připomíná látku stočenou do spirály. Autor se inspiroval tradičními japonskými miskami na servírování čaje a miskami vah na ryby.

Prostor pavilonu je vymezený kovovou síťovinou. 

 

Artsy představuje Alexandru Kehayoglou z Buenos Aires, která navrhuje a tká koberce. Do vystaveného díla vetkala představu o tom, jak v době před zrozením člověka vypadalo okolí říčky Raggio Creek na sever od jejího tehdy neexistujícího rodného města.

 

Armadillo Tea Pavilion od Rona Arada přivezla společnost Revolution Precrafted Properties. Čajový pavilon připomíná ochranný krunýř pásovce. Je sestaven z pěti propojených ohýbaných dřevěných desek. Je lehký a modulární. Spojovací články desek jsou mosazné. 

 

Verande od DIMORESTUDIO je otevřený prostor plný vegetace. Dřevěná konstrukce Verandy  tónovaná do červena se halí do světle modrého plátěného hávu. Lehká tkanina a listy rostlin se pohybují díky stropním větrákům. Detaily kování u nábytku jsou mosazné.

 

Čajový domek Meditative Alcove od Masatoshi Izumi a Koichi Hara je vytesán z jednoho velkého kusu kamene. Ze šestnácti tun materiálu vznikl šestitunový objekt, který poskytuje místo, kde lze přemýšlet, číst, malovat. Přivezla ho Gallery Japonesque.

Kolem stojí skleněné tavené objekty s dokonale vyleštěným povrchem, které evokují studánky. 

Zahradní architekt Enzo Enea doplnil čajový domek instalací se vzrostlým javorem. Javor stojí na podlaze a kořeny má zabalené v textilii a převázané do úhledného balíku silnými provazy. Strom lemuje vysoká zeď ze vzrostlých živých bambusů. 

 

Nizozemská designérka Kiki van Eijk se při navrhování kolekce Civilised Primitives inspirovala předměty, jež používají kmeny žijící v těsném sepětí s přírodou. Vystavuje Nilufar Gallery.

17. 6. 2016 Text: Lucie Havlová, foto: Tomáš Hendrych

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.