CZ / ENG

Všímáme si

Vessel #2

Prototypování z vosku za pomoci včelstva.

Vessel #2

Příroda a její harmonické struktury i barevné nuance jsou odjakživa inspirací umělců, designerů i architektů. Čím pokročilejší technologie nás obklopují, tím častěji se vracíme ke kořenům...Slovenský výtvarník Tomáš Libertíny je příkladem konceptuálního umělce a designera, který se symbolicky k přírodě vrací. Strategicky zapojuje roje včelstev k samovolnému vytváření voskových pláství na předem navrženou drátěnou konstrukci. Pylem žlutě zbarvená váza Vessel #1 je první z voskových experimentů sbírky Honeycomb vase. Do pomalého prototypování této vázy se autor téměř nezapojoval. Dílo za něj vytvořila včelí kolonie o 60.000 dělnicích ve speciálně připraveném úlu.

Použitý přírodní materiál včelí vosk vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle dělnic. Včely svými kusadly vyloučené šupinky vosku zpracují a vystaví z nich postupně celý plást. Ten slouží v přirozeném prostředí k ukládání medu či pylu a pro královnu k výchově včelího plodu. Okrajové partie v úlech pak fungují jako tepelné izolace. Vzhledem ke složení materiálu neexistuje efektivnější poměr - spotřeba materiálu : pevnost : objem.

Šestiboké buňky pláství jsou ideálním řešením seskupení tvarů a velikostí o průměru 5,3 mm a zároveň jediným seskupením bez ztrátového prostoru. Udržení teploty 35°C vhodné pro líheň včel může zajistit pouze co největší počet buňek na co nejmenší ploše, což umožňuje pouze pravidelný šestiboký tvar. Jednotlivé segmenty plástve jsou mezi sebou stavěny na hranu s mírným náklonem vstupního otvoru směrem nahoru pro zabránění vytékání nektaru a medu ven. Dna buněk jsou pevnější díky výstuze tří protilehlých spojnic.

Libertínyho váza Vessel #1 není prvním uměleckým dílem, kde se včelí vosk uplatňuje. Např. malby vytvořené technikou enkaustiky, při níž se používají barviva třená s voskem, jsou známy již ze starověkého Řecka. Nicméně programový proces definování tvarů plástvemi na předem připravenou konstrukci je prvním a ojedinělým návratem využívajícím přírodních zdrojů za účelem vytvoření uměleckého díla. Vzhledem ke křehkosti materiálu není váza Vessel #1 funkční, ale jako jedinečný artefakt byla vystavena v mnoha galeriích světa a je součástí holandského Museum Boijmans van Beuningen.

12. 8. 2013 Dagmar Macáková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.