Všímáme si
Všímáme si: Mycelium v kabrioletu, fasáda pro včely a psaní kávou
Autor: redakce Material Times • Foto: Cadillac
Fasáda pro včely
Německá designérka Emma Johann navrhla fasádní obklady z různých materiálů. Obsahují hnízdiště pro divoké včely, které provádějí velkou část opylování, zároveň jsou však narozdíl od včel medonosných solitérky a nestaví si úly. Divoké včely, jichž je jen v Německu více než 500 druhů, hnízdí v různých zákoutích, která najdou. Hnízdiště i zdroje potravy ale ubývají v důsledku rostoucí industrializace, urbanizace a intenzifikace zemědělství. Z tohoto důvodu si včely hledají nové domovy v městských oblastech.
Emma Johann při vývoji fasádních obkladů konzultovala svou práci s odborníkem na divoké včely. Panely jsou vyrobeny z tepelně upraveného jasanového dřeva, hlíny a kameniny. Obsahují otvory různých velikostí pro různé druhy včel. Obklady lze použít jak v malém měřítku, tak ve velkém - pokryjí i celou fasádu.
Mycelium v kabrioletu
Nový koncepční vůz Cadillac SOLLEI má v interiéru „kůži” z mycelia. Jde o materiál s názvem Fine Mycelium společnosti MycoWork. Je vyrobený z mycelia, kořenového systému hub, který je v tomto případě pěstován speciálním způsobem tak, že funguje jako alternativa kůže. V procesu se používají složky vyrobené z biologických látek, jako jsou pšeničné otruby, voda a piliny. Cadillac nyní představil materiál ve svém novém koncepčním voze, elektrickém kabrioletu jménem SOLLEI. Avšak mycelium ve voze nedostalo příliš prostoru - je použito pouze v příslušenství pro nabíjení, v kapsách na mapy ve dveřích a dalším drobném příslušenství. Z větší části je použita tradiční kůže Nappa.
Psát kávou
Designové studio Zirobio z Kalifornie vytvořilo tužky, v nichž grafit nahradilo odpadní kávovou sedlinou. Na celém světě denně spotřebujeme několik miliard šálků kávy, čímž vzniká velké množství sedliny, která může mít i další využití. Jak ukázalo studio Zirobio, jedním z využití může být i pigment do tužky. Jejich tužka o průměru 5,6 milimetrů obsahuje 20 procent recyklované kávové sedliny. Dalšími složkami jsou vosk a lepidla. Vosk pomáhá udržet jas a hladkost barvy, také zabraňuje snadnému rozmazávání a vyblednutí. Tužka zobrazuje přirozenou barvu kávové sedliny, což ovšem znamená, že barva není příliš intenzivní. Po použití této tužky budou mít výtvory také slabou kávovou vůni.
Přečtěte si také: Možnosti použití lógru jsou rozmanité. Ne vždy jsou ale šetrné k přírodě
16. 8. 2024
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU