CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: Balenciaga z banánů a peří s nanomembránou od TUL

Všímáme si: Balenciaga z banánů a peří s nanomembránou od TUL

Autor: redakce Material Times • Úvodní fotka: TUL


Nepromokavé peří

Technická univerzita v Liberci se spojila s libereckým výrobcem oděvů OutdoorKWAK a navrhují spolu kolekci péřových oděvů a doplňků opatřených speciální nanomembránou. Ta chrání peří před vlhkostí a vodou, takže spacák či bunda zahřejí i v dešti. „Je to přidaná hodnota, která výrazně přispívá k udržení tepla a komfortu péřových spacáků a oděvů v nepříznivém počasí. Kombinace nanomembrány a peří na trhu zatím není,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, který se společností OutdoorKWAK na vývoji oděvů s nanomembránou spolupracuje. „Vůči péřovým výrobkům mají někteří lidé výhrady, protože v nich promoknou. S nanomembránou tyto obavy odpadají. Oděv nebo spacák má vysoký vodní sloupec a je větruodolný. A protože je membrána lehoučká, oděv nenabývá na váze,“ vyjmenovává přednosti nanotechnologie spolumajitel společnosti OutdoorKWAK David Pařízek. Dodává, že na kombinaci péřových výrobků s nanomembránou má společnost užitný vzor.

Akustická tkanina tenčí než vlas

Výzkumníci z amerického MIT vyvinuli tenkou hedvábnou tkaninu, kterou lze použít k utlumení zvuků v prostoru. Na trhu je již mnoho akustických materiálů, které tlumí hluk. U většiny z nich ale platí, že čím silnější, tím efektivnější. Nová tkanina od MIT je sotva silnější než lidský vlas. Funguje díky speciálnímu vláknu, které vibruje, když se na něj přivede napětí.  Výzkumníci tyto vibrace využili k potlačení zvuku dvěma různými způsoby.

První způsob spočívá v generování zvukových vln, které ruší nežádoucí hluk a tím jej potlačují, podobně jako je tomu u sluchátek s potlačením hluku. To funguje dobře v malém prostoru, jako jsou uši, ale ve velkých krytech to příliš nefunguje. Při druhé technice se tkanina drží v klidu, aby se potlačily vibrace, které jsou klíčové pro přenos zvuku. Tím se zabrání přenosu hluku přes látku a ztiší se hlasitost mimo ni. Tento druhý přístup umožňuje snížit hluk v mnohem větších prostorách, jako jsou větší místnosti nebo automobily.

Tkanina potlačující hluk může být vyrobena z běžných materiálů, jako je hedvábí, plátno a mušelín. Lze ji použít například k výrobě přepážek v otevřených pracovních prostorech. Při testování hedvábné tkaniny v režimu přímého potlačení hluku výzkumníci zjistili, že dokáže výrazně snížit hlasitost zvuků až na 65 decibelů (to je přibližně stejná hlasitost jako nadšený lidský rozhovor). V režimu tlumení vibrací dokázala tkanina snížit přenos zvuku až o 75 procent.

Bananatex + Balenciaga

Módní značka QWSTION, která ve Švýcarsku vyrábí tkaninu Bananatex z banánového vlákna (o Bananatexu jsme informovali v tomto článku a vzorek tohoto materiálu si můžete prohlédnout i v knihovně materiálů matériO´ Prague), začala spolupracovat s luxusní módní značkou Balenciaga. Uvádějí na trh tenisky z materiálu Bananatex.

Tenisky na bázi banánů budou biobavlněnou verzí oblíbeného designu Triple S značky Balenciaga a budou k dispozici v černé a béžové barvě. „Uvedení ikonického modelu Triple S s Bananatexem, naší inovací nové generace, je pro nás obrovskou ctí,“ uvedl Hannes Schoenegger, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Bananatex, v tiskové zprávě. Řada Triple S je k dispozici on-line a ve vybraných prodejnách Balenciaga.

Bananatex je tkanina vyrobená z přírodně pěstovaných banánovníků Abacá pěstovaných na Filipínách. Metoda pěstování QWSTION nevyžaduje pesticidy, hnojiva ani další vodu a podporuje obnovu lesů a biologickou rozmanitost v oblastech erodovaných palmovými plantážemi.

26. 6. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.