CZ / ENG

Obrazem

Vyřezává celá rodina: figurky z dílny rodiny Hoškových míří do betlémů u nás i ve světě

Když se před čtyřiceti lety Milan Hošek z Dobříše rozhodl jen tak pro radost si vyzkoušet, jak je složité vlastnoručně něco vyřezat, netušil, že se tenhle pokus časem promění nejen v obrovskou vášeň, ale také obživu. Zálibou postupně „nakazil“ i manželku a své dvě děti. A tak se u Hoškových doma běžně stává, že se v jejich dílně sejde celá rodina, jejíž řemeslná dovednost přivedla na svět desítky tisíc dřevěných figurek pro stovky betlémů u nás i v zahraničí. 

Vyřezává celá rodina: figurky z dílny rodiny Hoškových míří do betlémů u nás i ve světě

„Je to dřina a není to práce pro každého. Člověk musí mít velkou trpělivost a talent. Zkrátka, mít to tak nějak v genech,“ říká Milan Hošek, který patří k nejvýznamnějším výrobcům legendárních kralických betlémů u nás. Pozorovat jeho pracující ruce je zážitkem pro každého, kdo propadl kouzlu rukodělné práce. Přesto má tohle řemeslo do pohádkové romantiky hodně daleko.

Rodina Hoškových z Dobříše vyrábí kralické betlémy již řadu let. Milan Hošek začal vyřezávat před čtyřiceti lety a posledních dvacet pět let se řezbářským řemeslem živí. On a jeho děti, dcera Hanka a syn Michal, ovládají řezbářské techniky a nástroje, manželka figurky maluje a zdobí. Postupem času se výroba rozšířila i mezi známé a kamarády. Někteří vyřezávají a jiní zase vyrábějí k betlémům pozadí.

Takhle to začíná. Kus lipového dřívka a ostrý nůž. Trvá roky, než jednotlivé tahy a řezy člověk dostane do ruky. V předminulém století se k výrobě figurek používal převážně smrk. Příprava a zpracování smrkového dřeva ale trvá výrazně déle.

Řezbář Hošek vyřezává jednu figurku zhruba hodinu. Amatéři musejí počítat s mnohem delším časem a spoustou ne příliš zdařených figurek.

K figurkám patří i různé doplňky, ideálně rovněž ze dřeva. Tento vyřezaný chlápek ozdobí něčí betlém jako zvoník.

Dílna, kde vznikají tisíce ručně vyráběných figurek za rok, není nijak prostorná. Milan Hošek v ní tráví 12 až 14 hodin denně. O jeho práci je největší zájem před vánočními svátky, vyrábět ale musí celý rok.

I ty nejmenší figurky vyžadují preciznost. Lidé se k betlémům postupně vracejí. Zájemců o rukodělnou práci rodiny Hoškových přibývá. A to nejen v zahraničí, ale i u nás.

Tradice kralických betlémů sahá do 18. století. Vznikla na úpatí Orlických hor a Jeseníků nedaleko Králíků, kde se tímto řemeslem živilo mnoho rodin. Figurky, které se vyznačovaly jednoduchostí výroby, se prodávaly převážně na trzích a byly dostupné všem vrstvám obyvatelstva. Z Králík se figurky vyvážely do zahraničí, do Evropy, ale i do Ameriky.

Figurky jsou malované a velká část z nich je patinovaná, tak aby zapadly do starých betlémů. 

Řezbář Hošek má ve svém rejstříku zhruba tři sta osmdesát základních typů figurek, které vytváří podle historických předloh. Není pro něj ale problém navrhnout a vyrobit i nový typ na zakázku. Je libo pro váš domácí betlém třeba postavičku právníka nebo rektora? Jde to!

V dobříšské dílně vznikne během roku něco přes tři tisíce figurek, pro malé i velké betlémy, soukromé i muzejní, v zahraničí i u nás.

Domá zůstává sestava deseticentimetrových figurek, kterou řezbář Hošek vyrábí pro svoji dceru Hanku. Její přání je, aby jich bylo alespoň tisíc.

Odměnou pro tvůrce je spokojenost zákazníků nebo návštěvníků výstav. Důležitý je i pocit, že „po vás zůstane něco krásného“.

Milan Hošek se v oboru nevyučil a než se mu záliba stala profesí, musel zdolat hodně překážek. Svou práci by však za žádnou jinou neměnil.

23. 12. 2015 Text a foto: Tomáš Tesař

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Betlémské zamyšlení od Jana Sokola Tereza 23.12.2015 09:10

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.