CZ / ENG

Obrazem

Výstava snímků Sanatoria Paimio zachycuje několikaletý dialog mezi fotografem a jedinečnou stavbou od Alvara Aalta

Bývalé Sanatorium Paimio v jihozápadním Finsku je mistrovským dílem moderní architektury. Finský fotograf Tuomas Uusheimo věhlasnou památku z roku 1930 fotil během několika let v různých ročních obdobích. „V době, kdy jsem tyto snímky fotil, byl osud stavby nejistý,“ říká o budově, která nyní slouží jako nemocnice. „Doufal jsem, že díky fotografiím vzbudím zájem a povědomí širšího publika o této jedinečné budově.“ Sérii snímků vystavuje do 24. listopadu finské Muzeum architektury.

Výstava snímků Sanatoria Paimio zachycuje několikaletý dialog mezi fotografem a jedinečnou stavbou od Alvara Aalta

Text připravili: Kateřina Zvelebilová, Marek Torčík • Foto: Tuomas Uusheimo


„Když jsem sanatorium fotil poprvé, byl mlhavý podzimní den a já si hned všiml, jak jemné podzimní barvy a přes mlhu filtrované světlo vynášejí na povrch odvážnou siluetu a jemné detaily stavby,“ líčí Uusheimo prvotní dojmy z místa. „Jasné barevné plochy interiérů byly v přirozeném kontrastu s poklidným exteriérem. Podzimní počasí umocňuje propojení mezi sanatoriem a okolním borovým lesem a podtrhává tak zvláštní vztah, panující mezi architekturou a přírodou.“

Sanatorium navštívil ještě mnohokrát. Jako nejlepší postup se mu osvědčilo vyfotit velké množství snímků v dlouhém časovém úseku: „Díky tomu můžu budovu přes focení důvěrně poznat, kroužím kolem ní a hledám zajímavé úhly a detaily. Zároveň tak vstupuji do jakéhosi dialogu s daným místem. Velké množství snímků mi také dává široký výběr při editaci,“ říká o své práci.

Tuomas Uusheimo nahlíží na budovy ve vztahu k jejich historii a okolí. „Většina staveb přežije své tvůrce,“ uvědomuje si. „Zůstávají součástí svého okolí i tehdy, když se změní jejich účel, lidé se z nich vystěhují nebo přestanou plnit svou původní funkci. Každá budova s sebou nese kousek historie – a já chci tyto vzpomínky fotit.“

Bývalé sanatorium pro pacienty s tuberkulózou v jihozápadním Finsku Paimio navrhl architekt Alvaro Aalto. Jeho struktura se řídí mnohými zásadami LeCorbusierovy modernistické architektury, budova, včetně zařízení, je jedním z Aaltových stěžejních děl a byla nominována na seznam světového dědictví UNESCO.

Tuomas Uusheimo v současnosti vyučuje fotografii architektury jako hostující profesor na Lahti Institutu pro Design a umění. Jeho série fotografií Sanatoria Paimio byla oceněna druhým místem v soutěži Sony World Photography Awards 2019 v kategorii profesionální architektura.


25. 9. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.