Obrazem
Výstava snímků Sanatoria Paimio zachycuje několikaletý dialog mezi fotografem a jedinečnou stavbou od Alvara Aalta
Bývalé Sanatorium Paimio v jihozápadním Finsku je mistrovským dílem moderní architektury. Finský fotograf Tuomas Uusheimo věhlasnou památku z roku 1930 fotil během několika let v různých ročních obdobích. „V době, kdy jsem tyto snímky fotil, byl osud stavby nejistý,“ říká o budově, která nyní slouží jako nemocnice. „Doufal jsem, že díky fotografiím vzbudím zájem a povědomí širšího publika o této jedinečné budově.“ Sérii snímků vystavuje do 24. listopadu finské Muzeum architektury.
-
Výstava snímků Sanatoria Paimio zachycuje několikaletý dialog mezi fotografem a jedinečnou stavbou od Alvara Aalta
Text připravili: Kateřina Zvelebilová, Marek Torčík • Foto: Tuomas Uusheimo
„Když jsem sanatorium fotil poprvé, byl mlhavý podzimní den a já si hned všiml, jak jemné podzimní barvy a přes mlhu filtrované světlo vynášejí na povrch odvážnou siluetu a jemné detaily stavby,“ líčí Uusheimo prvotní dojmy z místa. „Jasné barevné plochy interiérů byly v přirozeném kontrastu s poklidným exteriérem. Podzimní počasí umocňuje propojení mezi sanatoriem a okolním borovým lesem a podtrhává tak zvláštní vztah, panující mezi architekturou a přírodou.“
Sanatorium navštívil ještě mnohokrát. Jako nejlepší postup se mu osvědčilo vyfotit velké množství snímků v dlouhém časovém úseku: „Díky tomu můžu budovu přes focení důvěrně poznat, kroužím kolem ní a hledám zajímavé úhly a detaily. Zároveň tak vstupuji do jakéhosi dialogu s daným místem. Velké množství snímků mi také dává široký výběr při editaci,“ říká o své práci.
Tuomas Uusheimo nahlíží na budovy ve vztahu k jejich historii a okolí. „Většina staveb přežije své tvůrce,“ uvědomuje si. „Zůstávají součástí svého okolí i tehdy, když se změní jejich účel, lidé se z nich vystěhují nebo přestanou plnit svou původní funkci. Každá budova s sebou nese kousek historie – a já chci tyto vzpomínky fotit.“
Bývalé sanatorium pro pacienty s tuberkulózou v jihozápadním Finsku Paimio navrhl architekt Alvaro Aalto. Jeho struktura se řídí mnohými zásadami LeCorbusierovy modernistické architektury, budova, včetně zařízení, je jedním z Aaltových stěžejních děl a byla nominována na seznam světového dědictví UNESCO.
Tuomas Uusheimo v současnosti vyučuje fotografii architektury jako hostující profesor na Lahti Institutu pro Design a umění. Jeho série fotografií Sanatoria Paimio byla oceněna druhým místem v soutěži Sony World Photography Awards 2019 v kategorii profesionální architektura.
25. 9. 2019
Aktuálně
► Ruční výroba skla na seznamu UNESCO
► Ambiente 2024: Svěží vlna inovací a designových trendů pro budoucnost spotřebního zboží
► Heimtextil 2024 otevírá dveře inovacím a udržitelným trendům
► Fotograf Contemporary přiváží do Prahy novou výstavu Marie Tomanové
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
11. 11. 15:02
DObrý den, rád bych paní Valérii poděkoval za zajímavý člínek a dovolil si v něm ...
Michael Rada - Jaký je váš vztah k přírodě? Symbiocén aneb zpátky na zem
4. 11. 19:19
Dobrý den, děkuji za další azjímavý článek a technologii. Projekty ve světě i tuzemsku ...
Michael Rada - Hub se Češi nemusí bát ani jako materiálu pro interiérový design, upozorňuje projekt SAMOROST
12. 10. 10:23
Fajn rozhovor! Těšíme se na výstavu v Galerii Kuzebauch v lednu 2024! Stejně má Ilja Bílek ...
Lucie - Nepodporujme mrtvé umělce, říká sklářská výtvarnice Michaela Spružinová