CZ / ENG

Všímáme si

Židle, na které si vrtěním nabijete telefon

„Seď v klidu!“ Anebo raději ne? Nizozemská designérka Nathalie Teugels navrhla židli, která umí nabít telefon. Vibrace způsobené vrtěním a pohybem na sedátku převádí na elektrickou energii. Ta se ukládá do baterie a skrz USB konektor v područce slouží k nabíjení telefonu nebo tabletu. Jiskrný nápad získal ocenění Green Product Award 2016.

Židle, na které si vrtěním nabijete telefon

„Když mi bylo šest let, diagnostikovali mi hyperaktivitu s poruchou soustředění. Po devatenácti letech, které jsem musela ve škole strávit na vsedě a v klidu, jsem se tímto tématem rozhodla zabývat ve své závěrečné práci,“ popisuje Nathalie původ svého nápadu. „Motivoval mě i fakt, že v dnešní době nezdravě dlouho sedíme, že nám pohyb chybí a že v závislosti na elektřině musíme pracovat v interiérech. S židlí MOOV bychom si mohli zapojit tablet na zahradě a pracovat venku.

Vibrace se převádějí na elektrickou energii, která se ukládá do baterie a je přístupná skrze USB konektor

Piezoelektrické materiály, které dokážou převést pohyb, tlak, vibrace, a dokonce změny teplot v elektrickou energii, se vyvíjejí pomalu a jejich reálné využití je stále diskutabilní. Také židle MOOV je zatím ve fázi prototypu. Momentálně by se na ní člověk musel vrtět, poposedávat, vstávat a sedat, zkrátka se pohybovat celých jedenáct dní, a pak by si díky nashromážděné energii mohl dobít telefon. „Vím, že to je nereálné. Efektivita židle ale závisí na dobrých senzorech tlaku a dobré baterii, což jsou velmi drahé součástky. Pro svůj prototyp jsem si lepší dovolit nemohla,“ říká Nathalie Teugles a dodává, že to je také jeden z hlavních důvodů, proč její návrh zatím odmítli velcí výrobci nábytku. Aby nápad mladé designérky našel reálné využití, bylo by potřeba mít na trhu levnější a výkonnější materiály.

„Potenciál piezoelektrických materiálů bohužel brzdí nízká efektivita,“ potvrzuje konzultant knihovny materiálů matériO Prague Jan Petrš. „Na rozdíl od větrných a vodních elektráren je není možné využívat jako obnovitelný zdroj energie. Mohly by ale fungovat pro malou lokální spotřebu energie, třeba jako zdroj pro signalizaci přechodů pro chodce, kteří by semaforům při chůzi dodali potřebnou stimulaci.“ Petrš také podotýká, že by tento materiál mohl najít využití u světelných tabulí (například reklamních) stojících na frekventovaných místech; tabule by svítily podle toho, kolik lidí by kolem nich prošlo.

Při zacházení s piezoelektrickými materiály je třeba být obezřetný. Článek, který v roce 2015  v časopise Materials publikovala Lorena Pardo, upozorňuje, že skladování takto získané energie je neefektivní. Poukazují i na problematické oxidy olova, které se při výrobě piezoelektrických materiálů používají. Jsou toxické, ale zatím stále obtížně nahraditelné, což je jeden z důvodů, proč je vývoj celé této oblasti zpomalený.

Nathalie Teugels za svůj návrh získala ocenění Green Product Award – každoroční mezinárodní soutěž představuje udržitelné výrobky a služby od zavedených firem a startupů a zároveň se snaží vybudovat platformu pro výměnu znalostí a zkušeností v oblasti udržitelnosti. Studenti, vynálezci nebo designéři s novými koncepty jsou také vítáni, ocenit lze i prototyp. Výherci dostanou podporu v různých formách, mohou například používat značku Green Product, dostane se jim prezentace v publikacích a na výstavách, získají mediální podporu a jejich výherní produkt se bude rok prodávat v e-shopu Avocado Store. Na vybrané výherce čeká i finanční podpora.

Text: Kateřina Zvelebilová, Foto: archiv Nathalie Teugels

28. 2. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.