CZ / ENG

Jak to vidí:

Jan Charvát: Změna způsobu výroby a spotřeby je nutná. Cesty jsou!

Začalo to před třemi lety, když se mi rozbil displej na skoro novém mobilu. Ve značkovém servisu mi řekli, že oprava bude stát přes dva tisíce a že se mi víc vyplatí koupit si za 3000 Kč nový přístroj. Ihned mi ho nabídli na „výhodné“ splátky. To jsem odmítl. Objednal jsem si displej na internetu a sám jsem si ho během půl hodiny opravil. Tak mě napadlo, že kolem mě je mnohem více daleko šikovnějších lidí, a také mnoho těch, kteří potřebují opraváře, ale kvůli současně nastavené ekonomice už ho nemůžou sehnat nebo je drahý. Přitom jsme bývali národem kutilů! A tak jsme založili Opravárnu.

Jan Charvát: Změna způsobu výroby a spotřeby je nutná. Cesty jsou!

Na webu Opravarna.cz sdružujeme šikovné lidi i odborné servisy a spojujeme je se zákazníky. Nyní jsme spustili nový web, který navrhl a na míru naprogramoval partner Opravárny, společnost CDI.CZ. Zákazník nyní mnohem jednodušeji najde vhodného opraváře či servis, stačí zadat kategorii výrobku, popis, lokalitu a web mu za drobnou částku 49 Kč automaticky po celý měsíc bude podle jeho bydliště nabízet nejbližší opraváře v okolí, kteří mu daný výrobek mohou opravit. Zákazník si z nich vybere na základě hodnocení a nabídnuté ceny.

Troufáme si říct, že díky našim zkušenostem a síti opravářů jsme schopni zprostředkovat opravu těch výrobků, které opravit jdou, a to nejjednodušším způsobem a za nejnižší cenu na trhu. Pokud se ani nám opraváře najít nepodaří, znamená to nejspíš, že výrobek je neopravitelný. Zákazníkům pak nabízíme možnost zadání další zakázky zdarma nebo vrácení poplatku. Takže vlastně zákazníkům otestujeme, jestli jejich výrobek opravit ještě lze, nebo jestli už je předurčen k recyklaci či vyhození.

Postupně jsme však začali narážet na problém opravitelnosti některých výrobků. Z naší dřívější analýzy vychází, že nejlépe opravitelné jsou mobilní telefony, u kterých je nejčastější závadou prasklé sklíčko. Jejich výměna dnes kvůli miniaturizaci elektroniky vyžaduje řadu zkušeností a potřebné vybavení, kterými většinou disponují odborné servisy. Se starším elektrem, jako jsou vysavače, kuchyňské spotřebiče či remosky, si zase hravě poradí zaregistrovaní hobby opraváři.

Problém je spíše s novou elektronikou, zejména tou levnější z Asie. Výrobci ji často bohužel vyrábějí nekvalitně zcela záměrně, dokládá to i řada studií. Do výrobků úmyslně vkládají takzvaná „kazítka“, tedy mechanismy způsobující, jak výrobek těsně po uplynutí záruční doby poslat rovnou na skládku a zákazníka donutit koupit nový. Výrobci například své produkty dělají z jednoho kusu plastu, který nejde rozložit, místo šroubů používají nýty, úmyslně nedodávají náhradní díly, baterky u notebooků pevně spojují s přístrojem a podobně. Naši opraváři se setkali například i s tiskárnou, která měla softwarem přesně definovaný počet vytisknutých stránek, a poté se rozbila. 

Postupně se nám díky lepšímu cílení a neustále se zvyšujícímu počtu zaregistrovaných opravářů i značkových servisů podařilo zvýšit „opravitelnost“ ze 43 % na zhruba 55 %. To je na jednu stranu hezké číslo. Na druhou stranu to znamená, že zbytek výrobků končí v horším případě na skládce, v lepším na recyklační lince. A tady už je náš web krátký, protože problém tkví v samotné konstrukci výrobků. Tak jsme se rozhodli s tím něco udělat a opravitelnost zvýšit.

Proto spouštíme projekt Opravme Česko. Chceme, aby se začaly vyrábět kvalitní a opravitelné výrobky. Někomu se to pod tlakem výrobků z Asie může zdát nemožné. Podle nás není. Nejsme v tom totiž zdaleka sami. V únoru jsme byli členy kulatého stolu na téma cirkulární ekonomiky a podpory opravárenství. S námi tam byli zástupci OSN ČR, Evropské komise v ČR, Ministerstva životního prostředí ČR a Institutu cirkulární ekonomiky. Vše pořádala společnost Groupe SEB, vyrábějící notoricky známé výrobky jako Rowenta, Tefal či kávovary Krups. Tato společnost brzy přijde na český trh se značkou desetileté záruky na opravitelnost svých výrobků. Bude tedy po tuto dobu poskytovat náhradní díly i servis. Tyto pracovní skupiny budou pokračovat a výsledky budou brzy znát.

Mohla by to být první „vlaštovka“ na prahu velké změny. Pro tuto firmu bude opravitelnost jejích výrobků konkurenční výhodou na trhu. Bude na zákazníkovi, zda si radši vybere šmejd, co se mu za dva roky rozbije, nebo kvalitní výrobek, co vydrží. Za nás z Opravme Česko se můžeme pochlubit, že jsme dojednali spolupráci s Alza.cz. I tato společnost postupně z nabídky eliminuje neopravitelné šmejdy, kvalitní výrobky mají přednost. Rozsah spolupráce ještě dojednáváme, ale určitě to bude další důležitý krok ke změně. Vyrábět a prodávat kvalitní výrobky, které neskončí na skládce, by mělo být normální. A my věříme, že zase bude. Na projekt Opravme Česko a uspořádání workshopů jsme sbírali finance na crowdfundingovém portálu Hithit. Cíl 150 000 Kč byl splněn za 15 dní, celkově se vybralo 182 160 Kč, a to hlavně díky sponzorské odměně od Alzy.

Boj za lepší opravitelnost výrobků a přechod na cirkulární ekonomiku bez zbytečného odpadu už vyhlásila i Evropská komise a loni potvrdil i Evropský parlament. Jedním z možných návrhů parlamentu je značkování výrobků podle opravitelnosti, jako je tomu například u energetické náročnosti spotřebičů. Stejným směrem se ubírá i Ministerstvo životního prostředí ČR, které z evropských i národních peněz podporuje prevenci vzniku odpadu.

Ve Francii už byl kupříkladu schválen zákon, který výrobu produktů s takzvanými. „kazítky“ postihuje vysokou pokutou, a dokonce i vězením. Ale i EU plánuje řadu dalších opatření, která kladou důraz právě na opravitelnost výrobků. To však nestačí, protože hlavní impulz musí jít od spotřebitele. Opravárna proto bude pravidelně vydávat ze svých dat žebříček opravitelnosti výrobků, zákazník se tak bude moct lépe orientovat v tom, zda lze tyto výrobky opravit nebo takzvaně „upgradovat“ či zda k nim výrobce vydává manuály. Prostě dáme spotřebiteli konkrétní údaje o tom, které výrobky a značky opravit lze a které jsou vyráběny nekvalitně. Je jen na něm, co si vybere. Věříme, že se spotřebitelé v ČR nenechají nadále okrádat a vytvoří na výrobce a dovozce tlak, aby začali produkovat kvalitní výrobky za rozumné ceny.

Kdo jsme?
Opravárna je komunitní web podporující opravu rozbitých výrobků. Web sdružuje šikovné lidi i odborné servisy na jednom místě. Umí tak zákazníkům jako jediný v republice pomoct téměř se vším od zašití kalhot, nalezení hodinových manželů, renovace nábytku až po odbornější úkony, jako je výměna rozbitého displeje u mobilního telefonu či oprava ledničky. Web po jednoduchém zadání a popisu zakázky automaticky najde nejbližší opraváře a servisy v okolí. Po zaplacení drobné částky (49 Kč platební kartou) systém rozešle zákazníkovu poptávku opravářům a servisům do mailu. Ti nabídnou cenu, zákazník si z nich po dobu jednoho měsíce platnosti poptávky může vybírat, kontaktovat je, rozšiřovat oblast hledání.

Zaručujeme tak nejsnazší způsob nalezení vhodného opraváře z okolí za tu nejnižší možnou cenu. Pokud se přesto opraváře nalézt nepodaří, a to se bohužel vzhledem k nekvalitě dnešních výrobků stává, má zákazník další zadání zakázky zdarma, případně mu peníze vrátíme na účet.  Web tak v podstatě otestuje, zda je výrobek opravitelný. Protože když to nedokáže opravit některý z našich servisů ani z hobby opravářů, tak už velmi pravděpodobně nikdo. Takový výrobek je určen k odborné recyklaci (nepatří však na skládku). Opraváři a servisy nově neplatí žádnou provizi ani poplatek za registraci. Prostě si jen vybírají ze zakázek.


Jan Charvát se dlouhodobě věnuje problematice životního prostředí, nejdřív jako novinář, poté jako PR manažer. Založil projekt Opravárna.cz, který má za cíl prevenci vzniku odpadu.

 

 

Úvodní ilustrace: Barbora Tögel, ilustrační foto: archiv Opravárna

22. 2. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
oprava displeje tel.Lenovo LIBUŠE Flachsová 14.9.2019 08:49
Re: oprava displeje tel.Lenovo redakce 14.9.2019 11:02

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.