CZ / ENG

Všímáme si

Vyjděte z dílen, garáží, kůlen, hackerspaců, labů a kuchyní. V Česku bude festival pro bastlíře a kutily

„Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti,“ říkají organizátoři. Letos se takto zaměřené akce dočká i Praha. Uskuteční se o víkendu 23. a 24. června 2018 v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti. V paláci může zdarma vystavovat každý, kdo vytváří něco zajímavého. Vítáni jsou tvořiví lidé všech generací. 

Vyjděte z dílen, garáží, kůlen, hackerspaců, labů a kuchyní. V Česku bude festival pro bastlíře a kutily

for English click here

„Maker je bastlíř, tvůrce a vynálezce. Vidí se jako novodobý kutil, všeuměl, machr, hračička a šikula, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly,“ říká výkonná ředitelka festivalu Denisa Kera. A doplňuje: „Kutilství má v naší zemi bohatou tradici. Hnutí spojené s festivaly Maker Faire přináší další nový impulz – takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat.“ Dle jejích zkušeností je tradiční formát těchto akcí založený na jednoduchém principu: ukaž, co jsi vyrobil, a sdílej, co ses při tom naučil.

Zájemci o aktivní účast mohou na webových stránkách festivalu vyplnit jednoduchý formulář a zamluvit si prostor například v podobě výstavního stolu. „Rádi bychom představili nejméně dvě stovky českých a zahraničních makerů na jediném místě,“ upřesňuje programový ředitel festivalu Jiří Zemánek. A dodává: „Kromě vystavených projektů jednotlivých tvůrců se chystají také různé workshopy pro děti i dospělé, zábavná představení a prezentace. Zveme každého, kdo něco zajímavého vyrábí a chtěl by svůj projekt prezentovat, ať se neváhá přihlásit.“ Uzávěrka přihlášek je 31. března 2018.

Organizátoři operují s anglickým pojmem „maker“. Jejich cílem je přitáhnout kutily, bastlíře, nadšence do elektroniky a ruční práce, umělce i tvůrce, které je těžké zařadit. Zajímají je lidé, kteří spojují stará a nová řemesla a ukazují originální využití nástrojů na digitální výrobu od 3D tiskáren po CNC a laserové řezačky. První ročník festivalu je i pokusem o zhmotnění definice tohoto pojmu – kdo bude přímo na místě, bude se živě podílet na pochopení pojmu „maker“ v českém prostředí.

Očekává se, že na místě budou ti, kteří pájkují, bastlí, tisknou, řežou, sestrojují stroje. Spolu s nimi lidé, kteří hledají nové způsoby využití textilu, papíru a dalších materiálu. Neměli by chybět ani ti, kteří propojují ruční práce, dráty, čipy či odpory. V Průmyslovém paláci bude prostor i pro chemické a biologicky orientované experimenty s živými i neživými složkami světa. Vítaná je akvaponika, kvašení, molekulární gastro i sedláci, kteří se chystají uchytit na Marsu. Své místo pod sluncem získají i ti, kdo umí otevřít, rozebrat a zase složit spotřebiče nebo dát další život vyvrhnutým součástkám. Stejně tak i ti, kdo se zabývají propojením technologií, hraček a výukových pomůcek pro děti.

Tradici kutilství napojenou na nové technologie v Česku dlouhodobě rozvíjí například pražský hackerspace brmlab, Hackerspace Pardubice či brněnský base48. V Ostravě mají úspěšný Hackerspace Labka, v Plzni funguje FABLAB DEPO2015. 3D tisku a dalším technologiím holdují i v pražském MakersLabu a brněnském FabLabu Brno. Šikovné opraváře sdružuje i rostoucí platforma Opravárna, která právě přes HitHit sbírá peníze na svůj další rozvoj.

První český Prague Maker Faire letos pořádá tým nadšenců, kteří se na globální půdě maker komunity pohybují dlouhodobě. Držitelem licence a programovým garantem je  spolek Žádná věda;  od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy. Festival vzniká pod patronátem PRUSA Research, úspěšným výrobcem 3D tiskáren. Na akci se podílejí i partneři z ČVUT a Studia nových médií FF UK.

Maker Faire je globální síť akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Francisku. Jednotlivé festivaly pořádají lokální organizace napříč světovými metropolemi. Celosvětově se podle organizátorů účast na různých Maker Faire v roce 2017 odhaduje na 1,5 milionů lidí. Na akci v San Francisku minulý rok dorazilo na sto padesát tisíc lidí. Za humny se festival každoročně koná například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně. Jde o globální festival digitálního i analogového, tradičního a technického kutilství pro celou rodinu. „Maker Faire nabízí všem, aby nejen nahlédli, ale také se podíleli na tom, jak bude vypadat budoucnost. Je to setkání lidé, které baví zkoušet nové věci a neformálně sdílet poznatky a zkušenosti,“ shodují se organizátoři.

Text: Tereza Lišková, úvodní foto: C Watts, Flickr, 2017, CC BY 2.0, ilustrační foto v textu: Marker Faire 2017 v Berlíně, mompl, Flickr, 2017, CC BY-NC-ND 2.0

 

30. 1. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.