CZ / ENG

Jak to vidí

Komentáře

bez palmace u nas v kavarne!

27.2.2015 11:57 vložil michaela

U nas ve veganske kavarne Praha2, mame kazy den cerstve pecene sladke a slane jidla a zakladame si, aby byly bez palmoveho tuku! :-) www.facebook.com/VegTeg


Reagovat  Reagovat s citací


Re: bez palmace u nas v kavarne!

27.2.2015 12:34 vložil Tejí Lišková

To je dobrá zpráva z nábřeží! Někdy se s chutí zastavím.


Reagovat  Reagovat s citací


ještě více pomoci...

14.12.2014 19:55 vložil Maki

Pro všechny, kdo se o tuto problematiku více zajímá, posílám odkaz na stránky českého projektu, který se stará přímo v místě postižení:

http://www.lestari.cz/

Můžete pomoci i jinak, než čtením etiket...


Reagovat  Reagovat s citací


řepkový olej

10.12.2014 22:28 vložil Veru

O čem se tady bavíme? O tom zdali naši předci používali místní potraviny a nebo zdali je běžné, že se potraviny mají dovážet... až z Indonésie... Jak jinak zamezit prodeji nekvalitních potravin, než tím, že je nebudeme konzumovat a že budeme sdílet naše názory. Já bych chtěla poděkovat autorce tohoto článku za její práci, odvahu a píli. A naprosto souhlasím, že je nepřirozené dovážet potraviny. Přirozené je jíst potraviny z našeho okolí a né je uměle vyrábět nebo dovážet... a... až z Indonésie...Vždy pro nás a pro naši energii budou lepší potraviny z našeho prostředí. Měli bychom se snažit žít v souladu s přírodou a pěstovat zdravé, místní produkty. To myslím, že bylo jedním z poslání tohoto článku... Ještě jednou díky :-) Veru


Reagovat  Reagovat s citací


řepkový olej

8.12.2014 14:43 vložil Pavel

Někdo tady doporučuje řepkový olej. Pán co pěstuje BIO potraviny, tak má zjištěné, že to je největší šmejd, tzv. řepkový olej. Pozor na něj.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej

14.12.2014 17:38 vložil Petr H.

V Japonsku je řepkový olej považován za ten vůbec nejzdravější a pro japonce to je fajnová věc. Řepkový olej má v našich končinách špatnou pověst která se myslím vleče ještě ze 40. a 50. let kdy se vyráběl a používal jako náhražka a to k technickým účelům. Výroba toho oleje pro potravinářství upadla stejně tak jako povědomí o jeho kvalitě.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej

15.12.2014 16:26 vložil Dáša

Možná v Japonsku je řepkový olej zdravý. Ale v Evropě, kde se pěstuje geneticky modifikovaná řepka, rozhodně zdravý není.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: řepkový olej

16.12.2014 00:41 vložil Tomáš Kovářík

Geneticky modifikovaná řepka v Evropě? A pak jste se probudil s rukou v nočníku, že ano...


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej

23.12.2014 19:38 vložil Ax

Mno, pán má informace z 60. let, kdy se tu pěstovala technická řepka, ke konzumaci nevhodná pro vysoký obsah kyseliny erukové - ano, to opravdu bylo svinstvo. Ale již od 70 pěstujeme odrůdy, vyšlechtěné (klasickým šlechtěním, žádné GMO) tak, že mají kyseliny erukové dost málo na to, aby byl olej z toho vyrobený bezpečný.

neexistuje žádná GMO odrůda řepky schválená pro pěstování v EU.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej

28.1.2015 00:26 vložil Martina

GMO řepka se u nás nepěstuje. Snad možná (opakuji možná) jen GMO kukuřice určená do bioplynek, ale možná je to teprve ve fázi úvah. Fakt nevím. Ale rozhodně tvrdit, že GMO řepka? To ne. To mi připomíná, že mi někdo rozhodně tvrdil, že vedle silnice potkal 3 metrovou kukuřici, že je určitě GMO. Ovšem naši dědečkové pěstovali na polích takovou, že někdy nevykoukli z pole ani když si stoupli na koně. I pšenice bývávala mnohem vyšší. Ale pochybuji, že byla GMO. Jenže pak se nehodila masa hmoty procházející kombajny, tak začala doba zkracování šlechtěním. No a teď se zase ta hmota hodí. Ale ne do kravína, ale do bioplynek a tepláren.
Ale ani ten řepkový olej se moc nevyznamenává. Právě ta chybějící kys. eruková je ten problem se srnčí. To, že v řepce chybí, může za to, že se na ní pasou a to je otráví. A agrotechnicka, která začíná v řepce fungovat, taky není moc OK - až 9 výjezdů do řepky v květu. Raději nepočítám podzimní hnojení, jarní ošetřování, desikanty před sklizní.

No, jsme sice JEN spotřebitelé, ale právě TO producenti a výrobci NÁM chtějí prodat. A je smutné, že NÁS zaujímá pouze cena a možná trochu obal a chuť. Ne suroviny.

Tak třeba: když si doma udělám paštiku, použiji tam pár přísad, jediným konzervantem je sůl a těsnící víčko a je výborná. Většina paštik z obchodu na složení potřebuje snad celou etiketu - spousta éček, antioxidantů, barviv a dochucovadel. Klobása domácí o lepku a kukuřičném škrobu nic neví.


Reagovat  Reagovat s citací


strom

7.12.2014 20:05 vložil Honza

ale jo pěkný článek, až na ten 150 metrový strom :-) ten bych rád viděl ;-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: strom

9.12.2014 09:28 vložil Tereza Lišková

Díky za upozornění, omlouváme se za nepozornost, opraveno na 50 m... i takové stromy ale stojí za pozornost :)


Reagovat  Reagovat s citací


řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

5.12.2014 23:30 vložil milan o urbi

Milá Šárko (a Jani - moje bývalá spolužačko), nevím, kde jsi přišla k informaci, že řepkový olej je sfinstfo. Na netu je řada článků, deklarující pravý opak. Např.: http://www.vitalia.cz/clanky/repkovy-olej/

Pokud narážíš na pesticidy, používané při kultivaci řepky, potom by sis měla zopakovat základy agrotechnické výroby (pokud nějaké máš), protože chemikálie se používají ve velkém i v kultivaci olivovníků a dalších, o slunečnici nemluvě (tam se navíc používají desikanty k synchronizaci jednotného "dozrání"). Ale souhlasím, že fšeho s Mírou...

Jani, za tím článkem je hodně práce a námahy a také radosti ze splněného snu. Gratuluju a přeju do dalších dnů jen to nejlepší...


Milan


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

8.12.2014 19:33 vložil george

většina řepky je GMO! naprosto nevhodný ke konzumaci! raději olivový


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

9.12.2014 10:04 vložil MaTerie

Otázkou ovšem zůstává, zda GMO samo o sobě něčemu škodí.. Například z pohledu.... http://www.materialtimes.com/jak-to-vidi/helena-pankova-clovek-bioinzenyr.html


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

13.12.2014 13:43 vložil acmilan

Pozrite si kratke video-gugni-gmo hlad kontrola populacie.
A--vital r cs morse zazracna detoxikace.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

2.1.2016 23:30 vložil Jouda

george napsal

většina řepky je GMO! naprosto nevhodný ke konzumaci! raději olivový
Nesmysl - v EU GMO řepka vůbec není.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej je druhým nejlepším olejem na trhu

19.1.2015 18:29 vložil Pavol

K tomu repkovému oleju. .. tu je celkom dobrý článok https://honsch.wordpress.com/2010/12/23/rastlinne-oleje/


Je veľmi dôležité, či olej používame na tepelnú úpravu, alebo za studena a či je spracovaný, rafinovaný atď. , alebo za studena lisovaný .. .. takže nedá sa ani o jednom oleji povedať, že je dobrý, alebo zlý. . . . .záleží to od mnohých ďalších faktorov.


Dôležitý je aj pomer Omega 3 a omega 6. . ..


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej

20.1.2015 10:40 vložil mt

Mimo pole stolování, na silnice... největším zpracovatelem řepky olejky v Česku je nyní firma Preol patřící Andreji Babišovi, která měla v roce 2013 rekordní tržby. Alternativa od Karla Kolomazníka:
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cesky-vedec-vyrabi-naftu-z-odpadku-dokaze-nahradit-repku/r~1540f7f29fd011e490f70025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=B&utm_term=position-19


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: řepkový olej

21.1.2015 16:35 vložil Alice

Babiš? tak snad bude mít olej z odpadu nějaký dopad


Reagovat  Reagovat s citací


reakce

4.12.2014 21:56 vložil šárka

moc zajímavý článek, jediné s čím úplně nesouhlasím je to nahrazování řepkovým olejem. To je taky pěkný svinstvo, i když zatím samozřejmě v nesrovnatelném měřítku v porovnání s palmovým olejem.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.