CZ / ENG

Jak to vidí

Komentáře

Reakce na příspěvek

Re: Re: řepkový olej

28.1.2015 00:26 vložil Martina

GMO řepka se u nás nepěstuje. Snad možná (opakuji možná) jen GMO kukuřice určená do bioplynek, ale možná je to teprve ve fázi úvah. Fakt nevím. Ale rozhodně tvrdit, že GMO řepka? To ne. To mi připomíná, že mi někdo rozhodně tvrdil, že vedle silnice potkal 3 metrovou kukuřici, že je určitě GMO. Ovšem naši dědečkové pěstovali na polích takovou, že někdy nevykoukli z pole ani když si stoupli na koně. I pšenice bývávala mnohem vyšší. Ale pochybuji, že byla GMO. Jenže pak se nehodila masa hmoty procházející kombajny, tak začala doba zkracování šlechtěním. No a teď se zase ta hmota hodí. Ale ne do kravína, ale do bioplynek a tepláren.
Ale ani ten řepkový olej se moc nevyznamenává. Právě ta chybějící kys. eruková je ten problem se srnčí. To, že v řepce chybí, může za to, že se na ní pasou a to je otráví. A agrotechnicka, která začíná v řepce fungovat, taky není moc OK - až 9 výjezdů do řepky v květu. Raději nepočítám podzimní hnojení, jarní ošetřování, desikanty před sklizní.

No, jsme sice JEN spotřebitelé, ale právě TO producenti a výrobci NÁM chtějí prodat. A je smutné, že NÁS zaujímá pouze cena a možná trochu obal a chuť. Ne suroviny.

Tak třeba: když si doma udělám paštiku, použiji tam pár přísad, jediným konzervantem je sůl a těsnící víčko a je výborná. Většina paštik z obchodu na složení potřebuje snad celou etiketu - spousta éček, antioxidantů, barviv a dochucovadel. Klobása domácí o lepku a kukuřičném škrobu nic neví.


* Takto označená pole jsou povinná.


© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.