CZ / ENG

Všímáme si

Bezpečnost a udržitelnost. Jak vybrat erotickou pomůcku?

Erotické pomůcky se dnes v domácnostech vyskytují stejně často jako třeba tyčové mixéry. Téma lidského potěšení již není tabu, čemuž napomáhá i otevřená komunikace ze strany sexshopů. Vzhledem k tomu, že při používání erotických pomůcek dochází k přímému kontaktu s lidským tělem, je důležité, z jakých materiálů jsou vyrobené. Ne všechny jsou totiž zdraví prospěšné a jejich využívání může vést k nepříliš příjemným koncům. Výrobci při volbě materiálu zvažují i udržitelnost. 

Bezpečnost a udržitelnost. Jak vybrat erotickou pomůcku?
Zavřít Erotické hračky se vyrábí i z plastu z oceánu. Foto: Pixabay

Text: Anna Sochorová


Prvním krokem při nákupu erotické pomůcky je zvolení ověřeného prodejce. Příliš se nevyplatí šetřit na úkor kvality produktů. Následovat by měl výběr vhodného materiálu, což může být velice zdlouhavý a často i matoucí proces. Materiálů je totiž velké množství a každý má specifické vlastnosti. Obecně ale platí, že mezi nejprodávanější materiál patří silikon, což potvrzuje i Adam Durčák, majitel e-shopu Růžovýslon.cz.

Silikon má mnoho benefitů, které z něj dělají nejlepší materiál k výrobě erotických hraček. „Lékařský silikon je hypoalergenní, a tak nevyvolá žádné nežádoucí alergické reakce. Neobsahuje ftaláty, což znamená, že při používání nevylučuje škodlivé látky,“ vysvětluje Durčák. Za další výhodu silikonu považuje fakt, že se tvary i barevnost pomůcek v průběhu času nijak nemění. Odborníci a sexshopy na něm oceňují také to, že jde o realistický materiál, což je v případě erotické hračky velkým bonusem.

Na úplně opačném konci spektra stojí gel. Tento materiál byl v minulosti na trhu s erotickými pomůckami nejběžnější, a to díky nízké ceně a velkému množství barev. Jeho sláva upadla ve chvíli, kdy odborníci zjistili, že obsahuje ftaláty, což jsou chemikálie využívané ke změkčování plastů. „Ftaláty se z pomůcek uvolňují, přicházejí do kontaktu se sliznicemi, přes které následně pronikají do krevního oběhu. V lidském těle pak ohrožují funkci ledvin a jater. Navyšují také riziko rakoviny, alergií či astmatu,“ popisuje Durčák. Je také nutné zmínit jeho vysokou poréznost, což znamená, že není možné gelové pomůcky stoprocentně vydezinfikovat. Těsně za gelem stojí latex, který je také vysoce porézní a zároveň se jedná o materiál vyvolávající alergické reakce.

Pro výrobu erotických pomůcek existuje také mnoho poměrně netradičních materiálů. Jde například o dřevo, akryl či keramiku. Výjimečné není ani využívání krystalů a polodrahokamů. Dle zakladatelky značky Wild Flower roste popularita posledních dvou materiálů úměrně s narůstajícím zájmem lidí o propojení potěšení a spirituality. „Každý takový kámen má svoji vlastní energii. Krystaly lidi provádí skrze řadu problémů,“ říká Amy Boyajian.

Přehled běžných materiálů erotických pomůcek podle e-shopu Yoo. Zdroj infografiky: Yoo

Erotické hračky a ekologie

Udržitelnost je v dnešní době velkým tématem, a tak není překvapením, že se i výrobci erotických hraček zabývají tím, jak zmírnit dopad výroby svých produktů na planetu. Lidé chtějí věci, které vznikly v dobrých podmínkách a z udržitelných materiálů. Bavorská značka Womanizer uvedla, že na hračky za jeden milion dolarů připadne zhruba čtyřicet tun plastu. Přepočteno na celkový objem výroby (respektive prodeje) to znamená zhruba sto osm tisíc tun plastu, který se za rok v tomto odvětví vyprodukuje.

Řešením mohou být alternativní materiály, které plasty neobsahují, kromě těch už zmíněných třeba i sklo nebo ocel. Na trhu jsou dnes také hračky, které fungují na solární energii, a tak odpadá problém se zbylými bateriemi a toxickými látkami. Společnost Rosewell sídlící v australském Brisbane dokonce umožňuje erotické hračky recyklovat.

Do boje proti klimatické krizi se zapojila také značka Ohhcean®. Ta vytvořila první sérii erotických hraček, které vznikají z plastů vylovených z oceánu. Za tímto nápadem stojí zakladatelka skandinávské erotické značky Sinful a zakladatelka Ohhcean® Mathilde Mackowski. Aktuálně nabízí tři typy produktů vytvořených ve spolupráci s organizací #tide. Ta je jednou z nejznámějších světových organizací zaměřených na upcyklaci a recyklaci plastů sesbíraných z oceánu a jeho okolí. Ve spolupráci s charitami se #tide zaměřuje na oblast jihovýchodní Asie.

Erotické hračky, které vytváří, jsou z plastu nalezeného v oceánu nebo v místech, kde hrozil velký risk toho, že se do něj dostanou, z okolí jezer a řek. Poté, co je rybáři sesbírají, projdou registrací a také dezinfekcí. Pak se rozsekají na malé kousky a znovu zpracují. Výsledkem jsou nové erotické hračky a čistší planeta.
 

13. 4. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Recyklace erotických pomůcek Michael Rada 15.4.2023 18:11

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.