CZ / ENG

Fasáda s vakuovou izolací

Fasáda s vakuovou izolací

Tato fasáda byla vyvinuta odborníky na technické univerzitě HTWK Leipzig. Cílem jejich výzkumu byla subtilní konstrukce s extrémně nízkou hmotností a vysokou energetickou efektivitou, svým vzhledem připomínající beton. Díky použitým materiálům, jako jsou vakuová izolace, textilem vyztužený beton nebo PCM materiály, může být celková tloušťka konstrukce snížena až na 11 cm při zachování požadovaných mechanických i tepelně-technických vlastností (U=0,15 W/m2.K). Problémem, na kterém dále výzkumný tým pracuje, zatím zůstávají akustické vlastnosti konstrukce.

Skladba konstrukce (od exteriéru):

- 20 mm textilem vyztuženého betonu

- 2 x 25mm vakuový izolační panel

- 20 mm textilem vyztuženého betonu

Vakuová izolace

Jak napovídá název, tepelně-izolačním „materiálem“ je v tomto případě vakuum. Vakuové izolace vykazují až 10x nižší vedení tepla než běžné izolační materiály, jako je pěnový polystyren nebo minerální vlna. Efektivita jejich využití spočívá v minimální tloušťce, která je potřebná k dosažení požadovaných vlastností konstrukce. Náročná a nákladná výroba i problémy s dlouhodobou spolehlivostí zatím brání širšímu využití tohoto typu tepelné izolace.

Textilem vyztužený beton (TRC - Textile Reinforced Concrete)

Tento kompozitní materiál se skládá z jemné betonové směsi a výztuže v podobě textilní matrice (např. skelná nebo uhlíková vlákna). Materiál vykazuje velmi dobré výsledky při namáhání tahem, ale na rozdíl od klasických vyztužených betonů (železobeton) má mnohem nižší měrnou hmotnost.

PCM materiály (PCM – Phase Change Material)

PCM je označení pro materiály se schopností fázové přeměny. Tyto materiály jsou schopny absorbovat latentní teplo díky změně svého skupenství. Látka je při určitých teplotách tání/tuhnutí schopná ukládat a poté zase uvolňovat velké množství energie. Teplo je pohlcováno/uvolňováno, když se materiál mění z pevné fáze na kapalnou a naopak.

 

Zdroj: HTWK Leipzig

11. 7. 2013 AŠB

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.