CZ / ENG

Hemp Chair

Přírodní kompozit s ekologickým pojivem Acrodur

Hemp Chair

Hemp Chair německého designérského studia Aisslinger je monolitické křeslo vyrobené z ekologického kompozitu z přírodních vláken (konopí a kenaf) a pryskyřice Acrodur®, vyvinuté německou chemickou společností BASF.

Acrodur je unikátní akryláto-latexový kopolymer, který se už léta používá jako ekologické pojivo pro netkané textilie.

Novinkou je využití této pryskyřice jako matrice kompozitních materiálů s vysokým podílem přírodních vláken (až 90 %), kdy vznikají lehké, velmi pevné, mechanicky odolné a ekologické výrobky.

Acrodur je disperzní pryskyřice založená na vodní bázi, která má díky své nízké viskozitě a chemické struktuře velkou afinitu k vláknité výztuži. Do vláken hluboce proniká a váže se na ně chemickým i mechanickým způsobem. Až do vytvrzení se Acrodur a jím impregnované výrobky chovají jako běžné termoplasty s velmi dobrou tvarovatelností.

Při zahřátí nad 150°C dochází k vytvrzení pryskyřice a Acrodur získává vlastnosti reaktoplastu. Tedy dochází k zesíťování akrylátové a latexové fáze, a tím vzniká velmi pevná a trvalá trojrozměrná struktura, kterou už není možné dále tepelným tvářením měnit. Na rozdíl od klasických reaktoplastických pryskyřic, kdy se během vytvrzování uvolňují škodlivé organické látky (např. formaldehyd nebo fenol), při vytvrzování Acroduru se uvolňuje pouze čistá voda.

4. 7. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
oxichoria oxichoria 8.6.2024 01:54

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.