CZ / ENG

3x odpovídá

Cyril Klepek, zakladatel nové internetové burzy surovin: Pro někoho odpad, pro jiného zdroj

„Více než dvě třetiny všech odpadů lze recyklovat, přitom na skládkách končí stále ještě polovina z nich,“ říká zakladatel internetové burzy druhotných surovin Cyril Klepek. „Používání druhotných surovin s sebou přináší mnoho výhod,“ dodává. Na nově spuštěném webu Cyrkl.cz je možné bezplatně nabízet materiály, které by jinak jejich majitel musel odvézt na sběrný dvůr či skládku, kde by za jejich převzetí zaplatil. Na druhé straně má burza sloužit firmám a obcím, které poptávají levný zdroj druhotných surovin pro vlastní projekty.

Cyril Klepek, zakladatel nové internetové burzy surovin: Pro někoho odpad, pro jiného zdroj

Ptal se: František Marčík, redakčně upraveno a zkráceno. Původní rozhovor vyšel na portálu Obnovitelně. Publikováno se svolením autora. Úvodní vizualizace: Lenka Hamošová


JAK PLATFORMA Cyrkl.cz FUNGUJE?

Cyrkl je burza druhotných surovin a zprostředkovatel obchodu mezi firmami, které shánějí druhotné suroviny, a těmi, které mají co nabídnout. Firma nebo obec se může na stránkách jednoduše registrovat a nalézt v jednoduchém filtrování komoditu, která je vhodná pro její výrobu. Například nejmenovaná společnost z Prahy 9 na stránkách nabídne několik tun použitého plastu typy PET a PP. Společnost podnikající ve výrobě protihlukových zdí z Prahy 10 tento typ materiálu přes portál nakoupí a využije jej ve výrobě svých plastových výrobků. Platforma tedy umožňuje zprostředkovat obchod, a zároveň má i výrazné pozitivní environmentální dopady.  Nyní je tu Cyrkl v první řadě pro všechny firmy a obce. Pokud ale zjistíme, že o zapojení se do platformy budou mít zájem i fyzické osoby, tak určitě vymyslíme, jak je zahrnout. 

 

VÍTE, JAK VELKÉ MNOŽSTVÍ ODPADU, KTERÝ KONČÍ NA SKLÁDAKÁCH, BY DÍKY VAŠÍ PLATFORMĚ MOHLO NAJÍT DALŠÍ UPLATNĚNÍ?

Upřímně doufám, že co nejvíce. Analýzy ukazují, že více než dvě třetiny všech odpadů lze recyklovat. Přitom na skládkách končí stále ještě polovina z nich – ročně 3,5 milionu tun. To je alarmující číslo! To, že v dnešní době na území ČR existují skládky se všemi environmentálními dopady, co existují, tedy beru jako něco, co nás posouvá půlstoletí zpět a v moderní české společnosti a ekonomice nemá co dělat. V kontextu současné diskuse o možném odložení zákazu skládkování komunálního odpadu do roku 2024 je tedy potřeba zaujmout jasné stanovisko a říct, že skládky jsou něco, co česká společnost nechce. 

 

NEHROZÍ, ŽE PLATFORMU NĚKDO ZNEUŽIJE K TOMU, ABY SE NAPŘÍKLAD ZBAVIL TOXICKÉHO ČI JINAK NEBEZPEČNÉHO ODPADU?

V současné době je platforma postavena čistě na propojování jednotlivých hráčů na trhu a samozřejmě v souladu se zákonem o odpadech se nebezpečný odpad musí odstranit po uzavření smlouvy s pověřenou firmou. 

2. 4. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
CYRKL v Médiích Michael Rada 2.4.2019 21:42
Re: CYRKL v Médiích redakce 3.4.2019 11:34
Odpady Michael Rada 2.4.2019 21:27
Re: Odpady Tereza Lišková 3.4.2019 11:33

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.