2x odpovídá
Ivan Rynda, sociální ekolog: Současnost se nepodobá ničemu, co euroamerická civilizace dosud prožila
Ivan Rynda je sociální ekolog a vysokoškolský učitel, angažoval se i v politice. Na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy vede od roku 2001 katedru Sociální a kulturní ekologie. Vystudoval český jazyk a filozofii, ale hlavním okruhem jeho zájmu je udržitelný rozvoj. Patří k zakladatelům Společnosti pro trvale udržitelný život. Během výuky se často nechával slyšet, že je i přes informace, které má k dispozici, optimistou. Odkud bere naději?
-
Ivan Rynda, sociální ekolog: Současnost se nepodobá ničemu, co euroamerická civilizace dosud prožila
Připravila: Tereza Lišková • Koláž: Lenka Hámošová
Co podle vás znamená být v době poruchy klimatu optimistou?
Současnost se v řadě parametrů nepodobá ničemu, co euroamerická civilizace dosud prožila, především proto, že nejdůležitější potíže (ač jsou působené námi všemi, jednotlivci) mají globální rozměr. Naděje tedy spočívá v tom, že to pochopíme, začneme věřit, že žádný osobní vklad není příliš malý na to, aby jej nestálo za to vykonat.
Hodně záleží také na tom, zda vědci a mladí lidé přinutí politiky, aby začali uplatňovat nástroje cukru a biče, pozitivní i negativní, jež nás všechny povedou k postupnému zmírňování antropogenních vlivů na klima. Já osobně jsem optimista – je to větší legrace než být pesimista. Zkuste to taky, a neztrácejte obavy: všechno špatně dopadne!
V jakých konkrétních strategických krocích vidíte naději?
Obecně jsou to „maličkosti“. Shora je nezbytné přemýšlet o modelech ekonomiky, která bude poskytovat poctivý zisk, ale nemusí být jako celek nezbytně růstová, a o podobě politiky, jež bude subsidiárně distribuovat rozhodování od dobrého globálního řízení či spravování (nikoli vlády!) až po co nejvyšší místní soběstačnost.
A pak je třeba hledat, co konkrétního mohou udělat lidé ve všech společenských profesích a statusech: jako zemědělci, lesníci, učitelé, vědci, výrobci, ale hlavně spotřebitelé. Ve změně vzorců spotřeby a výroby, tedy ve změně životních stylů, v uvědomělé skromnosti a výběrové náročnosti je velká naděje!
15. 7. 2019
Aktuálně
► Pražské kulturní fórum otevírá diskusi o budoucnosti kultury
► European Glass Context 2021: Petr Stanický a Martin Hlubuček
► Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spouští tvůrčí dílny
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
25. 3. 12:13
Tato žena mě nepřestává udivovat. Material Ecology jsem stihla ve virtuálních ...
Jana Hellerová - Vztah ekologie a designu: organické struktury pohledem Neri Oxman
17. 2. 10:40
Nitinol samozřejmě znám a i u ostatních by mě užitečnost nepřekvapila, naopak třeba ...
Martina Platz - Co jsou 4D materiály? Paměťové polymery, dřevo i těstoviny
6. 1. 09:48
Hezké. Ale bohužel pro smrtelníka je takové bydlení nedostupné. New York (podobně jako ...
Matyáš - V dialogu s místem: David Adjaye staví mrakodrap v srdci Manhattanu