CZ / ENG

Téma týdne

Biofotovoltaika pro malé spotřebiče

Konceptuální projekt „Moss Table“ využívá rostlin integrovaných v objektu – nikoliv jako dekorace, ale jako zdroje pro drobnou elektroniku. Naznačuje tak další z možných cest, kterými se může ubírat přístup k šetrným zdrojům elektrické energie. 

Biofotovoltaika pro malé spotřebiče

„Moss Table“ je koncept ilustrující potenciál biofotovoltaiky pro technologie budoucnosti. Biofotovoltaická zařízení vytvářejí energii prostřednictvím fotosyntézy jednoduchých bezcévnatých rostlin, jako jsou řasy a mechy.  Elektřina je generována z elektronů zachycených vodivými vlákny, která jsou integrovaná v modulech se živými rostlinami. Biofotovoltaika je v současnosti v počátcích svého vývoje. Fotosyntézu již lze využít jako zdroj energie pro drobnou elektroniku, jako jsou třeba digitální hodiny, ale zatím jimi není možné zásobit světelný zdroj, jako je lampa integrovaná v „Moss Table“. Vědci nicméně předpokládají, že vývoj biofotovoltaiky v dohledné době umožní napájení i náročnějších spotřebičů – osvětlení či počítačů. Nízkonákladová biofotovoltaická zařízení by tak byla konkurenceschopnou alternativou ke konvenčním obnovitelným technologiím, jako jsou např. biopaliva.

Koncept „Moss Table“ je výsledkem výzkumného projektu Design in Science, který proběhl na univerzitě v Cambridge ve spolupráci s University of Bath. Podílela se na něm oddělení chemického inženýrství, botaniky, a biochemie a biotechnologie.  

27. 6. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.