CZ / ENG

Všímáme si

Co spojuje kraba a šatní skříň?

Dáte přednost textilii z drcených krunýřů, či látce z nerezové oceli? Nezvyklé kombinace, rozmanité struktury a povrchy nebo neočekávané vlastnosti a chování – i to jsou specifika inovativních materiálů.

Co spojuje kraba a šatní skříň?

 

Jemnost kovu

Textilie utkaná z vláken z nerezové oceli překvapí svou jemností a skoro sametovým povrchem. Barvení probíhá pomocí minerálů a vzhledem k ručnímu dokončování je každý kus opravdu unikátní. Odolává teplotám do 1000 °C.  

 

Bublinkový beton

Lze spojit bublinkovou fólii a beton? Ano! Výsledkem je materiál, který si uchovává všechny vlastnosti betonu a zároveň má velmi nízkou hmotnost. Vzniká lisováním betonu mezi dvěma ohebnými formami, po vylisování je možné panel ještě tvarovat. Materiál nabízí široké pole využití, od zelených stěn až po interiérové osvětlení.

 

Kalhotky z kraba

K čemu se dají využít schránky mořských korýšů? Například k výrobě oblečení! Textilie obsahující kompozitní vlákno z celulózy a chitinu mají antialergenní a antibakteriální vlastnosti. Zklidňují podrážděnou pokožku a mají velmi dobré absorpční vlastnosti. Mnozí jistě ocení, že chitin je získáván z drcených krunýřů bez použití organických rozpouštědel.

 

Kámen, nůžky, papír, teď

Kompozitní materiál imitující kámen obsahuje vlákna celulózy získaná z recyklovaného papíru a pryskyřici odvozenou od přírodních olejů, které se nacházejí ve skořápkách kešu ořechů. Vyniká svou pevností a odolností proti vodě a teplotám do 175 °C. Materiál je dostupný ve formě desek v různých barevných provedeních.

 

► Další informace o materiálech a jejich využití získáte v matériO Prague.

4. 4. 2016 Text: Adéla Novotná, zdroj foto: databáze matériO, úvodní ilustrační koláž: Veronika Nehasilová

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.