CZ / ENG

Všímáme si

Drobný mech by mohl pomáhat s dekontaminací vody a půdy

Vědci z japonského výzkumného centra RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) zjistili, že by se mech mohl stát zelenou alternativou pro dekontaminaci vody a půdy. Jde o zkrutek vláhojevný (Funaria hygrometrica), který absorbuje a také toleruje ohromné množství olova.

Drobný mech by mohl pomáhat s dekontaminací vody a půdy

Kontaminace vody olovem je závažný problém, který může mít katastrofální důsledky, pokud se nepřikročí k jeho nápravě. Problém je v tom, že odstraňování olova nebo dalších těžkých kovů z vody obvykle vyžaduje fosilní palivo a spoustu energie. K těmto procesům ale existují alternativy, například fytoremediace, při které čistí vodu nebo půdu fotosyntetické organismy, jako jsou například rostliny. Tým CSRS použil při hledání nového postupu pro fytoremediaci mech zkrutek vláhojevný. Tento mech může bez problémů růst na místech kontaminovaných kovy, jako je měď, zinek nebo olovo.

Misao Itouga a jeho kolegové zjistili, že zkrutek může fungovat jako excelentní absorbent olova ve stadiu prvoklíčku. Díky tomu se teď zkrutek může stát výjimečným biologickým čističem pro těžební i chemický průmysl. Aby badatelé prostudovali schopnost mechu absorbovat kovy, tak prvoklíčky zkrutku otestovali s roztoky patnácti různých kovů o různých koncentracích. P uplynutí 22 hodin jim hmotnostní spektrometr ukázal, že buňky mechu absorbovaly tolik olova, že tvoří až 74 % jejich sušiny. To bylo opravdu hodně, a mnohem více než u jiných druhů.

Text: Stanislav Mihulka – Gate2Biotech, Publikováno se souhlasem Gate2Biotech, úvodní foto: Funaria hygrometrica, zdroj: USGS Bee Inventory and Monitoring Lab,Flickr, 2013, Public domain, foto v textu: Frank Vincentz, CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons
 

12. 2. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.