CZ / ENG

Všímáme si

I materiál může reagovat na vaše přání

Nezvyklé kombinace, rozmanité povrchy, neočekávané suroviny a materiály reagující na vaše přání – i to jsou specifika inovativních materiálů. Jaké vlastnosti má kůže z hub, skleněný slepenec, kvasný kámen, duhové dřevo a ohebný profil s hliníkovým jádrem?

I materiál může reagovat na vaše přání

Tyto interiérové obklady jsou vyrobeny ze skleněných fragmentů skla a barevných pryskyřic. Na výběr je hned z devatenácti odstínů. Skleněný aglomerát se pokládá na samonivelační vrstvu pomocí speciálních lepidel. Povrch dlaždic je v konečné fázi ošetřen voskovým nátěrem, který pomáhá dlaždicím odolávat vlhkosti a zároveň také zajišťuje snadnou údržbu povrchu. Dlaždice se vyrábějí v rozměrech 40 x 40 cm, 60 x 40 cm, 60 x 60 cm a 110 x 30,5 cm. Kromě jednobarevných dlaždic firma nabízí i paletu dlaždic s ornamenty tvořenými různě barevnou skleněnou drtí, kterou si zákazník sám navolí. Drobné slepené střepy skla v dlaždicích dobře rozptylují světlo, mohou tak sloužit například jako průsvitné dělící panely v interiéru. V případě odštípnutí materiálu se dají dlaždice snadno a neviditelně opravit lepidlem.

Tento materiál na dotek připomíná jemný samet a svou přírodní hnědou barvou a ohebností třeba korkovou podložku. Vyrábí se z chorošovité houby Phellinus ellipsoideus, která roste ve volné přírodě na stromech, nejčastěji v subtropickém pásmu. Výroba se obejde bez použití chemikálií. Plodnice choroše se nakrájí na tenké plátky, které se roztloukávají a namáčejí. Velikost jednotlivých kusů je pak různá, od 13 do 20 cm nebo od 23 do 30 cm, tloušťka je v rozmezí od  0,5 do 1 cm. Houbová kůže se dá sešívat nebo laminovat s jinými materiály, jako je například textil nebo papír, čímž se ještě zvýší její mechanická pevnost. Výsledkem tak může být třeba pár bot, kabelka nebo čepice. Houbová kůže je 100% v přírodě rozložitelná, dobře absorbuje vlhkost.

Ohebný konstrukční panel s patentovaným plisovaným hliníkovým jádrem je velmi lehký a dá se jednoduše tvarovat v ruce. Vnitřní dutý prostor jádra umožňuje uložení kabelů a povrch panelu je možné dále opláštit libovolným materiálem nebo zachovat jeho industriální kovový vzhled. Využití najde ve scénografii, architektuře, interiérovém designu, retailu, ale i v průmyslu. Prodává se ve dvou materiálových variantách: hliníkové jádro s PU a kartonem nebo hliníkové jádro s PU a epoxidovým laminátem. 

Dekorativní dřevěný panel z barevných vrstvených dýh je vyráběn především z finské břízy, jejíž dřevo má certifikát systémů PEFC nebo FSC. K barvení se používají barvy na bázi vody, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Jednotlivé barevné vrstvy si zákazník může nadefinovat sám ze základní palety nabízených odstínů. Barva proniká do celé tloušťky dýhy, a tak může být panel bez obav probrušován, aniž by materiál ztratil barvu. Je možné zakoupit již konečný výrobek nebo polotovar vhodný kupříkladu na dřevořezbu. Standardní rozměr polotovaru je 870 mm na 270 mm, s tloušťkou 60 mm. Všechny dýhy k výrobě panelů jsou ručně vybírány a každý z výrobků nese podpis osoby, která jej vyrobila. 

V tomto případě jde o poněkud netradiční směs odpadní drcené žuly míchané s vodou a kvasnicovými kulturami. Celý proces zrání trvá několik dní, na jeho konci je možné se směsí pracovat jako s keramickou hlínou. Tato hmota po vysušení a vypálení získává vlastnosti výchozího materiálu – žuly. Materiál je tak extrémně tvrdý a odolný proti mrazu. Je vhodný i pro styk s potravinami, vyrábí se z něj například speciální nádoba na zrání jogurtu. 

Text: Tereza Anderlová, převzato se svolením matériO Prague (Newsletter no. 23), zdroj foto: archiv matériO Prague

24. 10. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.