CZ / ENG

Všímáme si

Nadchází věk hub?

„Houby mohou zachránit svět,“ říká Americký mykolog Paul Stamets. Přezdívají mu „houbový muž“. Věří v sílu a inteligenci přírody. I v řešení, které nám příroda nabízí. Během posledních několik let k houbám obrátili pozornost i další lidé. Patří mezi ně i výrobci nových materiálů. A jejich počty rostou jako houby po dešti.

Nadchází věk hub?
Zavřít Podle Paula Stametse mohou houby změnit svět (zdroj: isaachernandez.com)

Milovník hub Paul Stamets připodobňuje podhoubí k neurologickému centru přírody. Houby podle něj mají vlastní inteligenci. Některé do sebe mohou natáhnout a zpracovat i toxické látky či viry. Můžeme je proto využít jako přírodní úklidovou četu. Třeba právě při únicích toxických látek, ropy či při šíření nebezpečných virů. Po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě přišel Stamets s tím, že v okolí vysází vybrané druhy stromů a hub, které do sebe absorbují radioaktivní látky. Plán zatím nebyl realizován. Jeho zastánci ale vypsali petici, kterou hodlají předložit japonské vládě.

Stamets v houbách vidí i důležitý nástroj recyklace dřeva a vedlejších produktů zemědělství. Firma Ecovative využívá mycelium, vegetativní fázi růstu hub, jako pojivo pro své izolační a obalové materiály. Jejich základ tvoří drť zemědělských odpadů, například kukuřičných stonků či slupek od semen. Drť s myceliem dají do formy s požadovaným tvarem a houba během několika dní hmotou skrz na skrz proroste. Díky husté síti drobných vláken vznikne pevný materiál, který dobře vzdoruje ohni. Výhoda materiálu je zřejmá především z ekologického hlediska. V obalovém průmyslu často používáme polystyrenovou pěnu. Ta se vyrábí synteticky a má dlouhý poločas rozpadu. Kdo byl na oceánském pobřeží, možná si všiml, jak se vyplavovaný polystyrén stává neodmyslitelnou součástí tamní krajiny. Materiál Eco-Cradle od firmy Ecovative tento problém odbourává, je tvořen pouze organickými prvky. Když doslouží, můžeme ho vzít a hodit na kompost. Po době plastové nadchází doba houbová, prorokují jeho tvůrci.

 

   

Rumunka Mako Csaba vyrábí z chorošů i ubrusy a dámské klobouky, velmi podobné těm z Moravy i Itálie.

(zdroj:  Wiki/Brudersohn, CC BY-SA 3.0)

Proč ne - už tu jednou byla. Takzvané hubky, kusy choroše namořené směsí vody a popela, které sloužily k rozdělávání ohně, dosvědčují, že houby uměli využít i naši předci. Několik kousků měl u sebe už slavný Ötzi, muž, který žil před pěti tisíci lety, jeho zachovalé tělo se našlo na hřebenech Ötzalerských Alp. O několik tisíc let později – na Ukrajině, v Rumunsku i u nás, zejména na Chodsku a Moravském Valašsku, máme zdokumentované použití chorošů jako suroviny při výrobě oděvních doplňků. Tradičně se vyráběly čepice, vesty, boty, rukavice, dokonce i oděvy.

Pro ty, kteří chtějí být in, jsou dnes na trhu k mání čepice a kabelky z chorošů. Rumunka Mako Csaba z nich umí vyrobit i ozdobné ubrusy. Italská firma Grado Zero Espace prodává již zpracovaný materiál. Komu se nechce utrácet za drahé zboží z dovozu, může sám vyrazit do lesa a surovinu si vlastnoručně zpracovat. Houbu je před tím nutné změkčit, například opakovaným povařením v mléce. Pak můžete dát materiálu požadovaný tvar.

 

 

text: Tomáš Princ 

24. 1. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.