CZ / ENG

Všímáme si

Jablonecká výstava vánočních ozdob letos překvapí rozmanitostí tvarů

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou otevřelo novou výstavu, která ukazuje stovky luxusních skleněných vánočních ozdob. Najdete mezi nimi hvězdy, vločky, špičky, rakety, srdce, vejce, lampiony, lucerny i olivy. Nechybějí ani tradiční pestrobarevné muchomůrky. 

Jablonecká výstava vánočních ozdob letos překvapí rozmanitostí tvarů

„Letos zcela záměrně nevystavujeme vánoční koule, které byly představeny již v minulých letech,“ říká kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková. „Mezi méně obvyklé vánoční ozdoby patří například ozdoby s devocionáliemi, mnohdy opatřené i krátkým textem, či ozdoby dekorované skleněnými kamejemi,“ upozorňuje Havlíčková.

Muzejní kolekce skleněných vánočních ozdob je pozoruhodná nejen co do počtu předmětů, ale také množstvím vzorů a dekoračních technik. Na vystavených exponátech uvidíte rozmanité druhy zdobení – například barevné bižuterní kameny, kovové a plastové filigránové doplňky, voskové perličky, rokajl, barevné posypy, ptačí peří, textilní doplňky a střapce.

Nezbytnou dekorační technikou vánočních ozdob je stříbření, které vytváří zrcadlový efekt. Následuje smáčení v barevných lázních na bázi liholaku nebo nitrocelulózy. Některé vánoční ozdoby se ručně malují štětečky z veverčí nebo bobří srsti, případně sáčkem naplněným tak zvaným vysokým latexem vytvářejícím plastický povrch. Lepidla se nanášejí pipetou a následuje dekorování posypem, ke kterému se používají skleněné mikrokuličky zvané balotina, diamantina, skleněná drť a barevné písky. Stříkáním ve speciálních boxech se dekorují složitější tvary, u kterých nelze smáčením zajistit dokonalé pokrytí polotovaru. K výrobě vánočních ozdob se ale využívají také polygrafické techniky jako třeba sítotisk či vícenásobný soutisk barev.

Muzeum dnes spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, která čítá více než patnáct tisíc předmětů. Přitom až do roku 2000 mělo muzeum ve svých sbírkách pouze několik desítek historických perličkových, balotinových a foukaných ozdob.

V roce 2000 získalo muzeum od firmy Jablonex část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob. O osm let později společnost Jablonex Group vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu skleněné vánoční ozdoby a věnovala  muzeu celou vzorkovnu.

Muzeum nyní plánuje realizaci přístavby, kde by mohla být část této kolekce vystavena trvale. Podobu nové expozice připravuje designér Jakub Berdych. 

„Pestrobarevné muchomůrky, zvonečky, domečky nebo špičky, které u nás začaly vznikat ve třicátých letech dvacátého století, můžeme považovat za tvary typicky české. Do té doby se tak výrazně barevné vánoční ozdoby ve světě nevyráběly,“ říká Dagmar Havlíčková. Kurátorka popisuje i jedny z nejstarších a velmi cenných ozdob ze sbírky: „Vystavujeme i vánoční ozdoby s voskovou fosforeskující výplní, původní balotinové – z tvrdého papíru a mikrokuliček nebo ozdoby malované škrobem.“ 

Jedinečná je i kolekce několika set vánočních ozdob firmy Václava Bergra z Bílé Třemešné, který se začal výrobě vánočních ozdob věnovat ve třicátých letech minulého století. „Mezi zajímavé exponáty patří i přímo pro naše muzeum navržená drobná kolekce autorských vánočních ozdob od akademického malíře Milana Vobruby, který od roku 1968 žije ve Švédsku. Při jejich výrobě se inspiroval tak zvaným bruselským stylem,“ upozorňuje Havlíčková. „Z hlediska množství, rozmanitosti technik, dekorů a vzorů vánočních ozdob jsou pro nás zásadní dary od firem Jablonex a Jablonex Group,“ dodává.

Součástí výstavy, která bude otevřena až do 24. dubna 2016, je také interaktivní doprovodný program Barevné hraní – návštěvníci budou mít za úkol nalézt drobné barevné kuličky ukryté ve výstavě a také si budou moci složit vánoční špičku z několika dílů.

4. 12. 2015 Text: Eliška Svobodová, foto: archiv Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.