CZ / ENG

Všímáme si

Nafukovací dřevo, luxusní linkrusta i stavební desky z nápojových kartonů. Znáte je?

Nezvyklé kombinace, rozmanité povrchy, neočekávané suroviny a materiály reagující na přání uživatele — i to jsou specifika inovativních materiálů ze sbírek pražské knihovny materiálů matériO.

Nafukovací dřevo, luxusní linkrusta i stavební desky z nápojových kartonů. Znáte je?

Linkrusta — mnozí se s tímto materiálem setkali na chodbách starších panelových domů, škol nebo nemocnic. Ve obvyklém provedení jde o odolný, nepříliš vzhledný, snadno udržovatelný trojrozměrný nátěr aplikovaný do výše jednoho metru, který zabraňuje špinění a poškození exponovaných částí zdí. Přitom ale může jít i o luxusní povrch vyráběný ze směsi buničiny, vosku a lněného oleje. Na stěně se pak složky časem konzervují a zlepšují své vlastnosti. Linkrusta se může natírat nebo zlatit — stane se tak pevnější a odolnější vůči nárazům.

Třídit nápojové kartony má smysl. Z vytříděného odpadu se vyrábějí stavební desky se vskutku zajímavými vlastnostmi. Kromě toho, že jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a jsou i opětovně recyklovatelné, se vyznačují tím, že nevedou elektřinu — jsou tedy účinným izolátorem. Zároveň odolávají plísním a hmyzu. Obrábět se dají podobně jako dřevo. Vyrábějí se tak, že se nápojový karton nejprve rozebere a vysuší, poté skartuje na malé kousky, které se stlačí a zahřejí na 170 °C a nakonec velmi rychle zchladí. 

Ananas léčí, čistí, povzbuzuje touhu a mimo to i skvěle chutná – a z jeho listů se dá vyrábět „kůže“. Tato biodegradabilní netkaná textilie z vláken listů ananasu je pevná, prodyšná a lehká. Snadno se dá potisknout, stříhat nebo sešívat. Poskytuje širokou škálu možností použití. Není divu, že tento materiál zaujal značky jako Puma nebo Camper či designéra Johna Jenkinse.

Představte si, že by jediné zmáčknutí tlačítka mohlo v mžiku změnit vzhled i akustické parametry místnosti. Něco takového je dnes možné například s využitím francouzské technologie, díky které je možné nafukovat a vyfukovat pevné materiály, jako je třeba dýha nebo korek. Svrchní materiál o minimální tloušťce čtyři milimentry se nařeže na malé dílky, přichytí k flexibilní membráně a následně uzavře k základně s automatickým přívodem vzduchu. Panely jsou vyráběny na míru podle přání zákazníka. Mohou představovat vystupující a zase mizející vzory či loga pulzující v nejrůznějším rytmu.

PVC fólie s lentikulárním efektem rozehrává divokou vizuální hru. Dodává se v různých barvách a míře průsvitnosti, v rolích o tloušťce půl milimetru. Zalíbila se i holandskému umělci, textilnímu designérovi a materiálovému experimentátorovi Bartu Hassovi. Ten barevnou fólii s 3D efektem bodově nahřívá horkovzdušnou pistolí a vystřihuje z ní jednotlivé vypouklé lupínky. Fascinován morfováním lidského těla je přišívá na látku a vytváží futuristické kostýmy. Mezi jeho klienty patří například Lady Gaga, Iris van Herpen, Nowness nebo Hugo Boss

Text: Tereza Anderlová, Pavlína Šebestová, Foto: archiv matériO Prague, archiv výrobců

10. 2. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.