CZ / ENG

Všímáme si

Petr Stanický čeká na signál na Špilberku

Na hradě Špilberk je od 4. července do 1. září 2019 k vidění výstava nejnovější tvorby umělce Petra Stanického. Nese titul Zpřítomnění místa. 

Petr Stanický čeká na signál na Špilberku

Text: Tereza Lišková • Foto: Tomáš Rubín • Video: Tomáš Princ


„Jeho tvorba v sobě skrývá syrovost skla jako materiálu, pracuje s geometrií a optickými klamy, jeho díla často dosahují monumentálních rozměrů. Důležitým materiálem sochaře Stanického je kromě oceli a dřeva především sklo,“ uvádí v kurátorském textu Ján Gajdušek.

Stanický v Brně nainstaloval například objekt ze skla a kovu nazvaný Trám, který byl letos na jaře poprvé k vidění v Praze. „Zavěšen v prostoru mezi středověkem a Libenským čekám na signál,“ říká o objektu jeho autor. „Vedle výběru ze Stanického tvorby a jeho nejnovějších prací bude k vidění i site specific instalace z pozinkovaných sítí, která rozvine prostor architektury hranolové věže a gotické kaple na Špilberku do témat iluze, klamu a pomíjivosti,“ dodává kurátor. 

Exkluzivní jednodenní výstava a experiment výtvarníka Petra Stanického pro pražskou Galerii Kuzebauch (Říčanova 19), která byla k vidění 18. března 2019. Objekt Trám je nyní vystavený na brněnském hradě

Petr Stanický studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliérech sochařství u Kurta Gebauera a skla v architektuře u Mariana Karla. Následně ve studiu pokračoval ve Velké Británii a v USA, kde na New York Academy of Art dokončil postgraduální studium, a následně pracoval u sochaře Jeffa Koonse. Nyní je Stanický vedoucím ateliéru Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. 

3. 7. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.