CZ / ENG

Všímáme si

Sandály na uších

Počítače, plastové obaly či sandály. Jen zlomek z věcí, které nám poslouží a zmizí z očí. Ne však ze světa. Na periferiích našich měst, a možná především na periferiích samotného světa, rostou skládky odpadu. Jsou však tací, kteří si těchto použitých, rozbitých či jen zastaralých věcí všímají a navrací je tvůrčím zásahem zpět do života. Pomáhají tím nejen životnímu prostředí, ale mnohdy i lidem stojícím na okraji společnosti.

Sandály na uších
Zavřít Recyklace starých bot v africkém stylu (foto: Ocean Sole)

Keňská společnost Ocean Sole ročně zrecykluje okolo čtyř set tisíc prochozených gumových sandálů, které oceánské proudy vyplavují na tamější pobřeží. Materiál se nejprve dezinfikuje, čistí a suší. Následně jej pracovníci firmy, často lidé ze slumů, s omezenými možnostmi se uživit, roztřídí podle barev, řezbáři gumu slepí dohromady a vytvoří finální díla - šperky, hračky, dekorace či sošky zvířat. Část peněz z jejich prodeje od loňského roku přispívá na chod nadace, která se zabývá ochranou oceánských ekosystémů.

Ochranu životního prostředí jako svůj hlavní cíl uvádí česká firma REMA Systém, která zpracovává a tvůrčím způsobem využívá elektroodpad. Zdroje pro její kolekci šperků a módních i bytových doplňků Trash Made jsou polovodičové diody, desky plošných spojů, pevné disky, počítačové chladiče nebo čipy mobilních telefonů. Firma spolupracuje s několika návrháři, ale také se zaměstnanci a klienty několika chráněných dílen.

Do stejného proudu se nedávno zařadila i knihařská dílna SKOBA, která sídlí na pražském Žižkově, a přes sociální podnik Pragulic navázala spolupráci s bezdomovcem Janem Badalcem. Ten dílně dodává materiály, které nalezl v kontejnerech – například tiskoviny či igelitové tašky. Dílna je následně využívá při tvorbě desek jejích ručně vázaných psacích bloků a diářů.

„Téma odpadů je obrovská výzva“, říká Judita Nechvátalová z projektu 3XR. Jeho název odkazuje na heslo ekologicky šetrného uvažování o výrobcích a materiálech: Redukovat, renovovat, recyklovat. „Před dvěma lety jsme začali spolupracovat se společností IKEA a zaujalo nás, že přes výjimečně zodpovědný přístup k nakládání s odpady jich stejně vzniká spousta.“ Organizátorky oslovily množství tuzemských designérů, kteří odpad přetvořili v originální autorská díla. Dle Nechvátalové vedou výsledky projektu k zamyšlení nad naším nakládáním s věcmi, které si pořizujeme. Cesta k popelnici je krátká, ale ne vždy ta nejlepší.

 

text: Tomáš Princ

28. 12. 2013

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.