CZ / ENG

Materiály

Česká republika neztrácí lesk

V sousedním Německu právě probíhá veletrh Ambiente, přehlídka toho nejlepšího ze světa spotřebního zboží a designu. Ve Frankfurtu se setká téměř čtyři tisíce sedm set vystavovatelů a sto čtyřicet tisíc návštěvníků. A co my? Sklo, keramika, tradice i inovace, řemeslo a umění. Čeští designéři a výrobci mají co nabídnout.

Česká republika neztrácí lesk
Zavřít Z výstavy Skleněná republika: Alena Matějka, VĚTRNÍKY, 2013 tavená plastika (foto: Gabriel Urbánek)

Skleněná republika přezdívají naší zemi znalci z oboru již dlouho. A právě stejnojmenná výstava je výrazným momentem české účasti na veletrhu. Výstava představuje na Ambiente moderní sklo skrze práce dvaceti sklářských výtvarníků čtyř generací, mužů a žen z různých regionů. V padesátých letech minulého století vznikal fenomén moderního autorského skla ve spojení se jmény jako Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová nebo René Roubíček. Čeští skláři a jejich díla jsou od té doby žádaní po celém světě. Tvorba desítek sklářských výtvarníků různých generací trvá dodnes a je světovým unikátem. „Není v České republice kraj, odkud by nepocházel nebo zde nepůsobil osobitý sklářský umělec“, říká kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková.

Čeští autoři a autorky se objevují také na kurátorské výstavě vybraných absolventů a začínajících designérů Talents. Autory, kteří svou tvorbu prezentují bezplatně, si vybrala ředitelka veletrhu Nicolette Naumann osobně loni v Praze. Na výstavě Experiment, kde své práce vystavili studenti UMPRUM z ateliéru keramické tvorby pod vedením Maxima Velčovského, vybrala hned čtyři, což je v celosvětové konkurenci úspěch. Martina Žilová vynalezla novou techniku práce se svými kobaltově modrými nádobami. Adam Železný obrátil pozornost k Peru a tradičním technikám a navrhl hrubé nádoby jako projev moderního svobodného přístupu ke stolování a servírování. Tradiční metody vyhovují Jakubu Kabátovi, který pracuje na hrnčířském kruhu a svým artefaktům dodává na originalitě neobvyklou směsí použitých materiálů. Kristýna Bratránková vystavuje své dílo Kombinace hmot.

Ve Frankfurtu je vystaven i průřez produkce značky Křehký, která ukazuje práce předních českých designérů Maxima Velčovského, Kláry Šumové, Michaely Tomiškové, Jiřího Pelcla, Gabriela Vacha nebo Richarda Huttena. Nejen oni, ale i dalších bezmála padesát vystavovatelů dokazují, že česká výroba má na světovém trhu své místo.

 

připravila: Tereza Lišková

8. 2. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.