CZ / ENG

Všímáme si

Komentáře

Miroslav Cikán k pojetí objektů

15.1.2016 12:51 vložil red.

„Jde o párový objekt, který je v situaci města v komunikaci s veřejným prostorem, s dalšími objekty v Praze. S Pražským hradem, s náměstím Jana Palacha, s filozofickou fakultou,“ přibližuje architekt Miroslav Cikán.

V Praze bude slavnostně odhalen pomník Jana Palacha od amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka „Dalo by se říci, že se jedná o dramaturgii, o skutečně divadelní situaci komunikace matky se synem, kdy se matka snaží zabránit odchodu syna, který na ni nedbá a z té situace odchází,“ vysvětluje.

„A ona zůstává na místě v černém, s duší, která je uzavřená ve schránce objektu, který je přístupný, a je vlastně možné do duše matky nahlédnout. Také jsme do ní mohli nahlížet v období po smrti Jana Palacha jako československá veřejnost,“ dodává Cikán.

O upálení svého syna se Libuše Palachová údajně dozvěděla cestou vlakem, když zahlédla jeho fotku v novinách. Proto je památník věnován částečně i jí. „Jsou opravdu jak tradiční madona a dítě v úzkém vztahu,“ potvrzuje architekt James Williamson.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/v-praze-odhali-pamatnik-jana-palacha-obsahuje-i-motiv-trpici-matky--1574401


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.