CZ / ENG

Všímáme si

Sympozium Bienále experimentální architektury #1

Mezinárodní jednodenní sympozium organizované Galerií Jaroslava Fragnera a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou proběhlo 22. 5. v pražském kině Světozor. Nabídlo přednášky a známá jména!

Sympozium Bienále experimentální architektury #1

První Bienále experimentální architektury slavnostně odstartovalo koncem dubna v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Výstava představila 75 modelů z deseti akademických ateliérů z Rakouska, Slovenska a České republiky. Směr není v architektuře novinkou, přesto se mu v České republice příliš nevěnují odborníci, média ani širší veřejnost. Experimentální architektura se v akademickém prostředí zaměřuje na nové technologie v navrhování, ale také prezentování jednotlivých projektů. Využívá nejnovější počítačové programy, 3D tisk, posouvá tím hranice oboru. V praxi dborníci věnují pozornost novým materiálům, postupům. K nejznámějším patří bezesporu realizace kavárny s amfiteátrem (Kunsthaus a Murinsel) uprostřed mostu v rakouském Gratzu, automobilka BMW v Lipsku, či plavecký stadion navržený studiem Zaha Hadid pro loňské Olympijské hry v Londýně.


Setkání v kultovním kině

„Bienále experimentální architektury je mezinárodní platformou mapování aktuálních tendencí a metod architektonického navrhování. Bylo založeno koncem roku 2012 ateliérem A3 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové spolu s galerií JF. Trendy reagují na radikálně se měnící nové filozofie životního stylu a technologie,“ vysvětluje jeden z kurátorů Imrich Vaško.
Na sympoziu v kině Světozor přednášeli architekti patřící k nejvýznamnějším osobnostem v oboru experimentální architektury. Například Greg Lynn, Marjan Colletti, či Herman Diaz Alonzo jsou osobnosti, které pracují s experimentální architekturou v mezinárodním kontextu. Vedle zahraničních hostů se prezentovali také Miloš Florián z pražské Fakulty architektury, který se tématu věnuje dlouhodobě. Slovenskou otevřenější scénu zastupoval Peter Stec, vedoucí ateliéru Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Součástí byla také prezentace studentů a asistentů ze všech deseti zúčastněných ateliérů.

7. 6. 2013 evava

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.