CZ / ENG

Všímáme si

Vnímání prostoru jinak

Skleněné mísy Tory Urup z rukou českých sklářů

Vnímání prostoru jinak
Zavřít Tora Urup sází na zručnost sklářů z Nového Boru

Tora Urup je považována za jednu z nejvýznamnějších postav současného dánského designu zabývajících se sklem. Poté, co se Urup v 80. letech začala věnovat keramice v japonském Tokoname, studovala keramiku a sklo v Dánsku a ve Velké Británii. Po absolvování Royal College of Art v Londýně se následně se vrátila zpět do Dánska, aby spolupracovala se sklářským domem Holmegaard a Royal Copenhagen Porcelain. Od roku 2001 stojí v čele vlastní designérské společnosti a na výrobě uměleckých předmětů spolupracuje s vysoce kvalifikovanými odborníky z Japonska a Evropy. Její tvorba je vystavována po celém světě, v minulosti zamířila například do Londýna, New Yorku, Tokia či Paříže.

Za pozornost stojí zejména její skleněné mísy, kterým se Urup věnuje již přes 10 let. Finální produkty se vyznačují vysokou čistotou provedení, netradiční použitou technikou výroby a jedinečným tvarem. Snoubí se v nich skandinávský design s výjimečnými technickými dovednostmi českých sklářů z Nového Boru. 

Od roku 2001 se Tora Urup velmi zajímá o zkoumání vizuálních efektů, jichž lze dosáhnout v kruhových skleněných mísách. Kombinace vybraných barev v jedntolivých vrstvách skla, jejich následná souhra a také proměnlivá tloušťka čirého skla umožňují dosažení rozličných prostorových vjemů, které převrací konvenční chápání tradičních skleněných mís. Tyto kruhové mísy jsou foukány z jasně barevných vrstev tenkého opakního a tlustého čirého skla. Vzniklý produkt lze chápat jako cestu za poznáním rolí barvy a materiálu ve vnímaní objemu. Výsledkem je dojem zdánlivě nekonečného prostoru ve fyzicky malém objemu. Tohoto efektu je dosaženo juxtapozicí a citlivým zacházením s broušenými a leštěnými povrchy – některé z barevných vnitřních nádob se jeví nezávisle se vznášející nad jejich zevnějšky.

Každá barevná kombinace tvoří limitovanou edici v počtu 5 vyrobených kusů mís. K vidění jsou v prestižní pařížské galerii Galerie Maria Wettergren, jež se nachází v umělecké čtvrti Paris Saint-Germain. Tato galerie, vystavující díla zhruba dvacítky autorů současného skandinávského umění a designu, pořádá také výstavy moderních a současných fotografů, mezi které patří například Rodolphe Proverbio. Galerie Maria Wettergren se také účastní mezinárodních uměleckých a designových veletrhů jako Design Miami/Basel, PAD Paris/London nebo FIAC, na kterých v minulosti získala hodnotná ocenění odborné poroty.

Tora Urup

Tora Urup je dánská designérka zaměřující se na výrobky ze skla a keramiky. Od roku 2001 stojí v čele vlastní designérské společnosti. Na výrobě uměleckých předmětů spolupracuje s vysoce kvalifikovanými odborníky z Japonska a Evropy. V posledních 10 letech se Urup zaměřuje především na kruhové skleněné mísy, jejichž jedinečnost spočívá v technice kombinování různobarevných vrstev neprůhledného a čirého skla rozdílné tloušťky, což vede k pozoruhodným prostorovým efektům. Kromě svých vlastních projektů se Urup věnuje také designu na zakázku či výuce. http://www.toraurup.dk

 

Galerie Maria Wettergren

Galerie Maria Wettergren byla otevřena v roce 2010 v umělecké čtvrti Paris Saint-Germain a zaměřuje se na současné skandinávské umění a design. Galerie se účastní mezinárodních uměleckých a designových veletrhů jako Design Miami/Basel, PAD Paris/London nebo FIAC a mezi autory, jejichž práce galerie vystavuje, patří např. Mathias Bengtsson, Astrid Krogh, Mikko Paakkanen, Timo Salli či právě Tora Urup. http://www.mariawettergren.com

9. 8. 2013 Kateřina Hendrychová

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.