CZ / ENG

Obrazem

Umělec Olafur Eliasson navrhl most, který láká obyvatele Kodaně k posezení s přáteli

Olafur Eliasson, umělec dánsko-islandského původu, loni v prostorách muzea moderního umění Louisiana instalací Riverbed ukázal, že má vůdčí slovo v uměleckých sférách.  Na sklonku letošního léta se přišlo sedm tisíc lidí poprvé projít po jeho novém díle – mostě Cirkelbroen, ležícím v rezidenční oblasti dánského hlavního města.

Umělec Olafur Eliasson navrhl most, který láká obyvatele Kodaně k posezení s přáteli

„Doufám, že lidé budou most užívat jako dějiště veřejného života. V kontrastu s dlouhým rovným molem redukuje Cirkelbroen rychlost a zve kolemjdoucí na hygge,“ říká Olafur Eliasson.

Výrazem hygge Dánové vyjadřují vřelou domáckou atmosféru a užívání si krás světa v kruhu přátel nebo rodiny. Svíčky na stole, dobré víno, hodinové rozhovory o vážných i titěrných strastech života. Možná že právě hygge vysvětluje, proč jsou Dánové nejšťastnějším národem světa.

Pohled od kanálu Christianshavns

Místo, kde most nově propojuje dvě čtvrti, bylo Achillovou patou kodaňského kanálu Christianshavns , který v rezidenční oblasti ještě před pár dny tvořil bariéru pěším a cyklistům. V přilehlém okolí se nacházejí jedny z nejkrásnějších míst příhodných právě k letnímu posezení s blízkými.

Most a restaurace v residenčním domě s luxusními apartmány

Na břehu nově postaveného mostu stojí nejdražší rezidenční domy Kodaně s rozlehlými byty. Největší byty zabírají celá vrchní patra domů. Majitelé luxusních apartmánů pochopitelně pro spojení s neméně nóbl distriktem Islands Brygge horovali. 

Přístup na most před oficiálním otevřením

Při konstrukci mostu Olafur vycházel z přítomnosti stožárů plachetnic, které jsou pro Christianshavn tak typické. Vyvinul otočný most mající stožáry jako vizuální startovní bod. Skládá se z pěti kruhových plošin různých velikostí se stožárem v jejich středu.

Most usnadňuje obyvatelům Kodaně pohyb po městě a dotváří kontinuální linii břehu hlavního kanálu Københavns havn. Je ale i uměleckým dílem – pozorovatelnou přístavu.
 

26. 8. 2015 Text a foto: Lucie Hlavsová, úvodní foto: fb.com/koebenhavnskommune, zdroj foto s autorem mostu: Studio Olafur Eliasson - FB page

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.