CZ / ENG

Všímáme si

Únor velí: do dílen, šít, plést a montovat vlastníma rukama

Chcete pracovat rukama, naučit se nové dovednosti, dotýkat se netušených materiálů, vytvořit něco originálního a mít přitom čisté svědomí? Objevte jednu z tvůrčích a svépomocných dílen. Během února se v Praze chystá řada zajímavých sešlostí. Za prací se ale vyplatí dojet i do Plzně.

Únor velí: do dílen, šít, plést a montovat vlastníma rukama

V letenském obchůdku Štryk&Chic se můžete tříbit v ruční práci, kterou už dnes jen tak někdo neumí. V kurzech, které pořádá majitelka obchodu Eva Bovoli, lze například uplést vestu, vytvořit si autorskou brož, uháčkovat si slušivý baret nebo se naučit výjimečnou techniku pletení podle barevných kreací Kaffe Fasseta. Mimoto je možné si v tamním příjemném prostředí  pořídit kvalitní přírodní vlny a příze: vlnu merino, alpaku, střižní vlnu, ale i kašmír.

Ofenziva proti nekontrolovanému konzumu i oblečení a obuvi od nadnárodních řetězců nabírá na síle. Osvěta se šíří. Lidé hledají a vytvářejí nová dílčí řešení stávajících problémů.

Prostor k rozvoji nabízí Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna na Letné. Přihlaste se na kurz šití sukně, který se koná 13. února. Nebo si počkejte na vyhlášení dalšího termínu populárního workshopu Šatník DIY s Ľubicou Skalskou. Skalská se zaměřuje na takzvanou pomalou módu (slow fashion) a upcycling – což je bratranec recyklace, který má výsledným výrobkům dát přidanou hodnotu.

Znáte to: představíte si dokonalé šaty, víte přesně, jak mají vypadat, odhodlaně se vypravíte na lov a ony zkrátka a dobře neexistují. Nevadí, můžete se přihlásit do kurzu, kde vás naučí jak na sukni i kalhoty.

Další otevřený prostor, kde se můžete něco přiučit, je STROJOVNA – místo v Krymské ulici, které přispívá k udržení tradičních rukodělných technik. Pokud chcete rozšířit svůj um systematičtěji, můžete se zúčastnit například třicetihodinového kurzu šití pro začátečníky. Počet míst je ovšem omezený, doporučujeme jednat rychle. Strojovna kromě lekcí poskytuje i pracovní příležitosti jedincům znevýhodněných skupin na trhu práce. Nabízí tudíž i opravy oděvů a zakázkovou výrobu.

Ke konci měsíce doporučujeme zajít na druhé pletařské setkání Hladce obrace. V sobotu 27. února se bude v holešovickém Café Jedna plést a háčkovat ve společnosti skvělých babiček a mladých designérek. Akci pořádá nezisková organizace Elpida s podporou novinářky Veroniky Ruppert a návrhářek Hany Frišonsové, Terezie Kladošové a Jany Mikešové. Do Veletržního paláce, kde se Café Jedna nachází, můžete donést i staré vlny a příze. Babičky spolupracující s organizací Elpida je rády promění v krásné ponožky.

Leckdo má doma místo, takový ten šuplíček, kde schovává nálezy a zbytky, které „se jednou budou hodit.“ Možná se budou hodit už v únoru.

V únoru otevírají dveře i dílny, kde můžete vdechnout nový život starému nábytku a věcem denní potřeby. Zavítejte do nově otevřeného letenského prostoru Z pokoje do pokoje, obvykle tam opravují a renovují bytové vybavení. Pod taktovkou ZDROJOVNY se bude na hlavní letenské třídě v sobotu 7. února pracovat s rozličnými materiály. O práci se starými skleněnými nádobami a sklenicemi se postará SRNA. Výrobu stínidel, pouzder na knížky a držáků na notebook povede spolek Jiné Laně – ústředním materiálem bude karton. Atelier Klíner poradí, jak z hrnečků, podšálků a vinylových desek vyrobit svítidla, či hodiny. V prostoru Z pokoje do pokoje je možné se zabavit během celého února, program je pestrý.

Plzeňská tvůrčí zóna DEPO2015 pořáda víkendový kurz ve vybavené dřevodílně. O víkendu 13. a 14. února budou účastníci pod dohledem  řemeslníka a designéra, Standy Melky a Lukáše Melichara, vyrábět z dřevěných palet svícny, lustry a lampy. Sobotní odpoledne, rovněž s datem 13. února, můžete v místní grafické dílně zasvětit výrobě Ex libris. S postupy poradí  parta studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

29. 1. 2016 Text: Anna Šopovová, zdroj-foto: archiv organizátorů dílen, archiv Material Times, aktualizováno 4. 2.

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.