Všímáme si
V Mnichově ocenili mistrovsví Ondřeje Strnadela
Sklářský mistr a výtvarník Ondřej Strnadel uspěl v Mnichově se svými matnými ručně foukanými objekty. Na mezinárodním veletrhu Handwerk Messe převzal v neděli 11. března 2018 Bavorskou státní cenu. Porota, která hodnotila účastníky výběrové sekce MEISTER DER MODERNE, ocenila zejména jeho schopnost posouvat tradiční sklářskou techniku do neprobádaných oblastí.
-
Ukázka objektů, které jsou k vidění v Mnichově. Twins, 2017, ručně foukané a přejímané matované sklo, 5x51x10cm, 5x46x12 cm (foto: Petr Willert)
-
White vessel, 2015, ručně foukané a matované sklo, 14 x 24 x 24 cm (foto: Petr Willert)
-
Elke-Helene Hügel z Handwerkskammer für München und Oberbayern (uprostřed) a majitelé Galerie Kuzebauch Tomáš Hendrych a Lucie Havlová na letošní přehlídce MEISTER DER MODERNE (foto: archiv Galerie Kuzebauch)
Strnadel spolu se zlatou medailí a diplomem získal i 5 000 eur. „Cenu s třicetiletou tradicí uděluje porota sestavená z osobností z oblasti umění a řemesla. Dostávají ji osobnosti z oblasti užitého umění a řemesla z celého světa. Tedy ti, kteří se nebojí tradiční řemeslo a umění rozvíjet i pro dnešní dobu. Cenu v minulosti získali Libenský-Brychtová, František Vízner, Pravoslav Rada, Oldřich Plíva a další významní čeští výtvarníci,“ říká Lucie Havlová, spolumajitelka Galerie Kuzebauch, která se slavnostního předávání zúčastnila spolu s Ondřejem Strnadelem. Havlová dodává: „Naší galerii na přehlídku Meister der Moderne pozvala kunsthistorička umění Elke-Helene Hügel a ředitel Wolfgang Lösche, oba z Handwerkskammer z Mnichova.“
Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 11. března 2018 v Mnichově (foto: Lucie Havlová)
Letošní přehlídka MEISTER DER MODERNE představila dílo jednatřiceti zástupců současného uměleckého řemesla. Autoři a autorky z jedenácti zemí ukázali svou práci z oblasti keramiky, kovu, textilu, šperku a skla. Nejpočetnější zastoupení měla keramika a sklo. Práce a jméno Ondřeje Strnadela se v Mnichově objevily v zastoupení pražské Galerie Kuzebauch, která letos v Mnichově vystavila i tavenou mísu Zdeňka Lhotského. Tato galerie vystavuje Strnadelovu práci při řadě příležitostí. Jeho samostatné pražské výstavy nesly titul Ta realita (2014) a Klid Neklidu (2016). Jeho práce zaznamenala zájem sběratelů i na loňském veletrhu uměleckého řemesla RÉVÉLATIONS v Paříži.
Hutní tvarování skla v podání Ondřeje Strnadela (foto: Tomáš Rubín)
Ondřej Strnadel tvaruje sklo z volné ruky – tedy bez použití formy. „Tvar je přirozený, pak přijde intervence pomocí dechu, kdy ho dofouknu, a jen v některých případech způsobím propad nebo větší deformaci, abych docílil toho, co chci znázornit,“ říká o své práci. Oceněný mistr zdědil řemeslo po otci. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí. Vysokoškolské studium absolvoval v Ateliéru průmyslového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pro jeho dílo je příznačná zručnost, pohotovost a technologická zdatnost. Vedle vlastní tvorby pomáhá na svět i dílům světových sklářských výtvarníků. Od roku 2000 působí i jako pedagog SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí.
12. 3. 2018 Text: Tereza Lišková
Aktuálně
► Pasta Oner reaguje postapokalyptickou instalací v liberecké galerii na současný svět
► Výstava Tak daleko, tak blízko - Lada Semecká, Barbora Křivská, Anna Polanská
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 6. 17:42
Dobrý den, děkuji redakci i autorovi, kterého nikde nelze dohledat, za zajímavý článek. S ...
Michael Rada - Když se spotřebič rozbije po záruce
15. 4. 18:11
Děkuji za další zajímavý článek. Četl jsem nedávno o americkém startupu, který chce ...
Michael Rada - Bezpečnost a udržitelnost. Jak vybrat erotickou pomůcku?
30. 3. 13:20
Děkuji za další otevření očí a dalšího ON-THE-GROUND-MINE, či chcete-li existujícího ...
Michael Rada - Pletení v 21. století? Hacknuté pletací stroje a open source komunita pletařů