CZ / ENG

Obrazem

Věci pro domov bez domova podstatné

Můžeme prohlásit holou „ubytovací“ kostku, kterou lidem poskytují azylové domy a ubytovny, za domov? Čtyři stěny, podlaha ani funkční kuchyň a záchod z místnosti domov neudělají. Ty poslední dva zmiňované ve čtyřlůžkových azylových pokojích a na cimrách ubytoven koneckonců chybějí zcela.

Věci pro domov bez domova podstatné

Fotografie, které pořídily ženy bez domova, ukazují význam blyštivého luxusu nepotřebných věcí, které svou funkcí usilují o vytváření zvláštní formy domova, natruc jeho nehostinným podmínkám. 

Hory plyšových medvědů, rukama mávající čínské kočky, chlupaté barevné papuče, celá kola toaleťáku ukradených z nemocnic. To vše sem donesly ruce, které chtějí hlavně poskytnou útěchu, že tohle domov je. 

Paradox domova azylového: jediný doopravdy osobní prostor k uložení věcí drahých srdci představuje polička nad postelí na šestimístné cimře.

Svaté obrázky, zažloutlé fotky a dávno uschlé květiny připomínají spíš opuštěné náhrobky snů azylodomovců a azylodomovkyň. Všechno ostatní musí do skříně.

Z fotek žen bez domova se dozvíme, že tam, kde vyhrála chudoba, zůstávají zejména objekty kultovní a výstavní. Neznamená to ale, že nemají užitku. Domov může tvořit i vyšívaná dečka. Obyčejný kus látky podobnou funkci nezastane.

Pojem lidé bez domova nutně neoznačuje pouze lidi, kteří nemají střechu nad hlavou. Mohou být ubytováni v azylových domech, ubytovnách a noclehárnách.

Zdejší „ubytovatci a ubytovatkyně“ žijí na jednom podlaží. Dole mají kafomat, výherní automat, počitadlomat, pivomat, luxfery a spousty kamer.

Tenhle papundeklový zprivatizovaný-přesto-veřejný-domov na pražském Vackově zvaný ubytovna je úchvatný tím, co se do něj vleze. 

Pouťová krása, zlomené sušáky, nepojízdná kola a dospělí lidé, kteří z okna kouří potají. Podivná nezměrná prázdnota však z fotek žen bez domova vypadne natruc tomu všemu. Organizace Jako doma toto téma dále rozvíjí a připravuje výstavu dalších amatérských fotografií pořízených ženami bez domova, která přibližuje svět jejich vlastníma očima. 

1. 12. 2015 Text: Rad Bandit, foto: ženy bez domova

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.