CZ / ENG

Všímáme si

Vidím zemi novým materiálům zaslíbenou

Chcete hvězdný prach či vylepšenou Ariadninu nit? Nemusíte pro ně chodit daleko. Prach vyrábějí na severu Čech, nit je z Bolatic. I v českém materiálovém rybníčku se sem tam objeví pořádná štika – poukazuje na to i podzimní materiálový výběr tipů z tuzemské Knihovny materiálů matériO.

Vidím zemi novým materiálům zaslíbenou

Těžko uvěřit, že tento třpytivý povrch je vlastně odpadem z výroby šatonů – skleněných imitací drahých kamenů. Nepodařené nebo poškozené kamínky jsou ale stále dost třpytivé na to, aby budily úžas dam a poutaly pozornost kdejaké straky. Za použití lepidel, která mají stejný lom světla jako sklo, je možná jejich aplikace na prakticky jakýkoliv povrch – textil, kov, plast či keramiku nevyjímaje.

 

Théseus by jistě skákal dva metry vysoko, kdyby mu Ariadna s sebou do temných chodeb knósského labyrintu dala polypropylenový provázek, kterému stačí jen pár sekund na světle k tomu, aby dalších zhruba pět hodin zářil jako o život. Obsahuje totiž fosforeskující pigmenty.

 

Sklo je od nepaměti vnímáno jako materiál, který zvuk odráží. O tom, že to nemusí být vždycky pravda, svědčí české akustické panely vyrobené ze skla – jsou nehořlavé, chemicky odolné a beze zbytku recyklovatelné. Zajímavých světelných a barevných efektů v interiéru lze dosáhnout díky propustnosti světla a možnosti probarvení panelů, včetně metalických povrchů.

 

Kartounový tisk je prastará metoda ručního tisku. Používají se raznice přibližně ve formátu A4, které se vedle sebe skládají. Jde o časově náročný proces, výroba jednoho archu zabere včetně schnutí až tři dny. Pečlivě vybrané historické vzory a vhodně zvolená kombinace ručně míchaných barev dodávají papírům značky Calico na živosti. Součástí těchto luxusních papírů jsou i drobné tiskové nedokonalosti.

 

Tento vysoko pevnostní beton od Gravelli umožňuje vytvářet rozmanité tvary a formy v tloušťce od 15 mm a s váhou až osmkrát nižší, než je běžná u klasického betonu. Jeho povrch je také mnohem odolnější, proti nasáknutí a ušpinění je ošetřen několika vrstvami impregnace. Barevnost se dá ovlivnit příměsí pigmentů a strukturu povrchu je možné modifikovat způsobem nanášení betonu. Využití je široké: od šperků až po zahradní nábytek či městský mobiliář.

3. 11. 2015 Text: Pavlína Jochcová, konzultantka Knihovny materiálů matériO / převzato z Newslettru matériO, redakčně upraveno, zdroj foto: archiv matériO a výrobců, úvodní foto: Alexander Zacharov/Preciosa Lighting

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.