Všímáme si
Všímáme si: Jak AI pomáhá třídit textil
Autor: redakce Material Times • Úvodní foto: NewRetex
Umělá inteligence pomáhá třídit oblečení
Největším problémem recyklace oblečení je jeho správné roztřídění. Kvůli mnoha rozdílným materiálovým a chemickým složením skončí většina oblečení ve spalovně, nebo jako trhaná drť do izolací. Pomoci by s tím měl dánský technologický startup NewRetex. Pomocí umělé inteligence a NIR (infračervených) spektrometrů se jejich inovativní třídící systém učí rozpoznávat rozdílné materiály, barvy i struktury. Čím více vzorků třídícím systémem projde, tím přesněji pak dokáže oblečení správně roztřídit. Z vytříděného oblečení je pak možné vyrobit nová vlákna a příze, které mají zaručený a dohledatelný původ. V současnosti zvládá prototyp třídící linky roztřídit 30 tun oblečení týdně.
Šetrnější barvení pomocí iontů
Barvení textilu chce změnit francouzský startup EverDye. Proces barvení příze nebo látek je kvůli použitým chemikáliím a vysokým teplotám (až 150 stupňů Celsia) velmi neudržitelný a způsobuje velké emise. EverDye představil způsob, jak látky barvit přírodními pigmenty při pokojových teplotách. Během procesu bělení se látka upraví záporně nabitými ionty, na které se pak jako magnet přichytí kladně nabité částice barviv. Díky tomu lze během barvení spotřebovat až 15krát méně energie. Na veletrhu Heimtextil 24 představil první kousky oblečení obarvené touto technologií. „Prozatím jsou všechny naše kousky v červených a hnědých odstínech. Postupem času budeme rozšiřovat naši technologii o další barvy.” uvádí Ilan Palacci, zakladatel projektu. Velkou výhodou této technologie je možnost ji začlenit do existujících strojů, není tak zapotřebí velkých investic.
Textil jako paměťové médium
Jednou z oceněných studentek na soutěži Heimtextil University Contest je německá textilní umělkyně a designérka Svenja Bremen. Ta se ve svém výzkumném projektu zabývá propojením textilního řemesla a lidských emocí. Útržky vzpomínek schovává do tkaných objektů, které tak nabírají na zcela jiných, osobních významech. Po roztáhnutí smrštěné látky tak objevíte telefonní číslo zesnulého prarodiče, nebo můžete rozluštit tajný kód podobný Morseově abecedě na látce s vetkanými uzlíky. Na projektu spolupracovala s Textilním muzeem v Tilburgu, které ji poskytlo stroje a zázemí. „Chtěla bych pro lidi vytvářet na míru textilní produkty, do kterých budou moci vložit vlastní vzpomínku, díky níž si k nim utvoří ještě pevnější vztah” říká designérka.
12. 2. 2024
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU