CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: Obklady z kukuřice a konec Artmixu

Všímáme si: Obklady z kukuřice a konec Artmixu

Autor: redakce Material Times • Autor fotografie: StoneCycling


Aroma difuzéry z papíru a mycelia

Produktoví designéři z českého studia Balance is Motion spojili síly se Škoda Auto a vytvořili aroma difuzéry do aut, které jsou vyrobeny z plně rozložitelných materiálů. Tělo produktu tvoří skartované papíry z kanceláří a jako pojivo i nosič vůně použili designéři mycelium. „Jako nejvhodnější materiál pro jádro produktu jsme zvolili právě mycelium, protože se jedná o organismus, který dokáže spojit papírový odpad do požadovaného tvaru, zpevní ho a navíc účinně šíří vůně,” řekla Eliška Novák Knotková, zakladatelka Balance is Motion. Škoda Auto tyto produkty využila jako dárkové předměty.

Difuzér použila Škoda Auto jako prémiové dárky. Aroma difuzéry z mycelia jsou jinak na českém trhu k sehnání od firmy MYCO. Foto: Balance is Motion

Artmix skončil

Po šestnácti letech skončil měsíčník o vizuálním umění České televize Artmix kvůli finančním důvodům. Pořad se stopáží o zhruba hodinové délce měl za cíl přinášet divákům informace z oblasti výtvarného umění, designu, fotografie i architektury. Mapoval důležité události a představoval osobnosti české vizuální scény. „Výtvarné umění si vždycky muselo svoji pozornost vybojovat v záplavě filmu, hudby a divadla. Ale do programu veřejnoprávní televize, navíc kanálu ČT art, který byl pro kulturu vytvořen, bezesporu patří. V žádné jiné televizi se o vizuálním umění toho moc nedozvíte. Díky Artmixu má Česká televize za 16 let rozsáhlý archiv nejvýznamnějších osobností a událostí naší současné vizuální scény,” podotkla režisérka Artmixu Jana Chytilová. „ČT art, přestože od začátku roku 2023 musí vystačit s rozpočtem o čtvrtinu nižším než v předchozích letech, rozhodně nerezignuje na reflexi vizuálního umění a ve svém vysílání chystá spoustu kvalitních dokumentárních cyklů i solitérů, které mají výrazný reprízový potenciál a budou moci oslovovat naše diváky i v budoucnu,“ uvedl ke zrušení Artmixu výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Obklady z kukuřice

Společnosti Circular Matters a StoneCycling použily kukuřičné klasy k výrobě obkladů interiérů. Obklady jsou biologicky rozložitelné a z 99 procent jsou vyrobeny z biologických zdrojů. Obklad je k dispozici ve formě dlaždic a desek a vznikl při nízké teplotě za použití solární energie. Podle výrobců se při jeho výrobě uvolňuje méně oxidu uhličitého než kolik jej zachytila kukuřice při svém růstu. Aby výrobky měly dlouhou životnost, společnosti Circular Matters a StoneCycling vyrobily dlaždice s mechanickým upevňovacím systémem, takže je lze demontovat a znovu použít nebo vrátit společnosti k vyčištění a recyklaci.

Obklady mají různé barevné varianty. Foto: StoneCycling

Konference o umělé inteligenci

V pražském CAMPu proběhne konference Creative Edge, kde se setkají myslitelé, umělci a technologové se zájmem o AI. Vystoupí například britská kurátorka a výzkumnice Luba Elliot, která se specializuje na umělou inteligenci v kreativním průmyslu. Přijede také německý umělec Boris Eldagsen, autor mezinárodně oceněné fotografie Pseudomnesia: The Electrician, která je generovaná skrze umělou inteligenci.

Pořadatelé si kladou za cíl pomoci návštěvníkům vytvořit si jasnější představu o vlivu AI na vizuální umění, architekturu, grafický design, nebo na autorská práva. „Kreativní odvětví zažívají řadu otřesů spojených s vlivem AI, a proto jsme se rozhodli spolu s týmem Fotograf.zone uspořádat konferenci, jejímž cílem je snaha demytizovat tuto oblast a objasnit potenciál umělé inteligence skrze zkušenosti lidí, kteří se jí dlouhodobě zabývají. Zároveň se pokusíme vysvětlit, že se nejedná tolik o revoluci, jako mnohem více o transformaci,“ řekla Daria Hvizdalová, specialistka na umělou inteligenci, která přišla s konceptem této akce. 

16. 1. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.